View Single Post
  #21  
Vechi 24.12.2012, 04:27:47
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul

Legat de principiul ca mirii ar trebui sa astepte cel putin trei zile dupa nunta pana la inceperea vietii conjugale...ce sa zic, ar fi frumos sa fie asa.
Cunosc insa doua cazuri similare in care s-a dorit sa fie asa, dar nu a fost. Exact ce se discuta, mireasa era chiar in perioada aceea a lunii si mirele nici n-a vrut sa auda sa astepte invocand ca a asteptat doi ani pentru acest lucru. In afara faptului ca nu s-a tinut cont de Sfanta Impartasanie, mi se pare ca s-a incalcat un principiu moral si etic. Din cate am inteles nu e chiar un caz izolat.
Prin urmare, chiar nu stiu ce sa zic legat de chestia asta. Eu cel putin sunt dezgustata de astfel de situatii. Barbati care se dau drept crestini si dupa ce s-au vazut cu sacii in caruta, nu mai au rabdare nici macar o zi.
Aiurea. Impreunarea cand femeia este la mentra este oprita de Biserica. In sensul ca nu este indicata deloc, se considera chiar pacat. Apoi, nu ai voie sa te Impratasesti daca esti la mentra, nu stiu, unii duhovnici recomanda sa se reprogrameze nunta daca femeia este la mentra. Oricum, eu aveam impresia ca toate femeile isi tin un fel de calendar si pot anticipa, daca nu data, macar perioada in care trebuie sa le vina. Si daca tine seama de calendar, poate sa aranjeze nunta cand stie ca sigur nu se va intampla nimic. :) Si nici din punct de vedere medical nu este recomandata impreunarea cand femeia este la menstra(nu luam in calcul ce spun sexologii si aia de la planificare familiala).

Nu stiu daca acei doi barbati sunt ortodocsi cu adevarat. Daca erau, ar fi stiut aceste treburi. Si ar fi tinut cont in primul rand de Domnul si de Legea Sa. Eu am impresia ca unii barbatii se dau crestini practicanti doar sa isi impresioneze iubita si cand se casatoresc, isi dau arama pe fata, caci de, nu se poate sa fie falsi toata viata. Sunt cazuri si de genul acesta.
Reply With Quote