View Single Post
  #211  
Vechi 25.02.2014, 00:08:05
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Asa cum am anuntat la inceput, adevaratul scop al acestui topic, ,,Drumul spre calugarie'', este ,,descoperirea si urmarea chemarii monahale, asa cum este vazuta de calugari de ieri si de azi.'' De calugari si nu numai.

Ar fi interesant de stiut cum si-au descoperit cele doua prietene chemarea spre viata monahala, experiente mai aparte, cum s-au adaptat la manastire si niste cuvinte de folos transmise prin viu grai de ele.
Off Antoniap!!!
Cred ca am sa sufar de discriminare...
Ce sa inteleg? Ca tu imi ceri ,doar mie, o ‘transmisie live/online din manastirile in care ele, prietenele mele, vietuiesc’?(citez’Transmise prin viu grai’de ele')
Ele sunt statornice , traiesc in manastire de 20 ani, probabil aceasta’i marea durere a lumii stricate in care traim, si de aceea deranjeaza si li se cer probe...
Cu alti altzi uzeri, ca initiatoare a topicului, ai folosit alt tratament/comportament!Citate, comentarii, youtube..deplin acceptate!(si acesti useri, stiu ca nu sunt calugari/calugaritze)
Uite, ai rabdare, voi posta ‘istoria’ acestui drum/ adevar, care m’a inclus si pe mine...(eu sunt doar ‘reporterul’ nimerit in imprejurarile lasate de Dumnezeu)
Si, daca vrei, corespondam si pe P.M., ca sa te convingi de toata aceasta ‘intamplare’...
Reply With Quote