Subiect: Omule, incotro?
View Single Post
  #163  
Vechi 04.12.2016, 16:22:55
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
M-ar fi mangaiat cateva cuvinte sincere.
Dar pentru tine e prea mult asta, de ani buni.
Viata trece, Moshule, iar noi mintim, mintim, mintim..............
Daca mintim sau nu, Dumnezeu vede si stie! Mai mult, eu nu pot sa spun.
Dumnezeu sa-si faca mila de sufletul tau, desi... tu chiar nu ai habar cata mila isi face deja... Unde mai incape atata venin si egoism in tine, (ma refer la absenta jertfei de sine) cand oricare alt parinte cu dragoste si responsabilitate fata de copii si sotie, ar fi dispus la absolut orice, numai sa aiba un motiv intemeiat sa spere. Daca nici in astfel de momente, smerenia nu te atinge, cand oare ti-o vei insusi? Cand o sa ti se para prea tarziu si o sa-ti impietresti inima spunand ca Dumnezeu iti face nedreptate? Nu, nedrept fata de El esti tu, Cezare, pentru ca ACUM tu ai probleme mari, nu altii. Nu El are nevoie de "negocierea" ta, ci tu trebuie sa-ti faci bilantul sufletului in fata Lui, si sa spui: "Multumesc, Doamne, ca ma cercetezi! Am inteles ideea si imi insusesc lectia!" Altii pe care-i pui tu la zid, au avut momentele lor grele, sau le vor avea de-acum, stie, Dumnezeu, cand... Sa ne fereasca Dumnezeu, sa fim in locul tau, Cezare, si sa avem atat de multa inconstienta, in ciuda varstei si a capacitatilor intelectuale... O singura scuza ai mai avea... Aceea de care vorbea cineva pe undeva: boala altora, te-a afectat dincolo de aparente, iar tu ca orice alt bolnav, nu poti accepta ca ca esti acela! Si e trist, fiindca nici psihologul nu te poate ajuta, fiindca tu crezi ca te poti vindeca singur, ca un bun psiholog; si nici duhovnicul din pacate, fiindca asupra ta, se pare ca tot nu are niciun efect. Duhovnicul fiecaruia dintre noi, se roaga, dar daca noi suntem indaradnici, ce sa faca Dumnezeu? Impotriva vointei noastre reale, nici Dumnezeu nu face minuni!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote