View Single Post
  #10  
Vechi 05.01.2013, 02:08:25
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

IERTAȚI-MĂ fraților.

Nu am scris articolul cu ură, nu vreau să batjocoresc pe nimeni, noi creștinii trebuie să respectăm (dacă nu putem iubi) toți oamenii de pe pământ, întâi de toate că așa este porunca de la Hristos, să iubim, dar măcar să-i respectăm pentru calitatea lor de oameni, pe toți. Chipul de om, chipul lui Dumnezeu.

Prin articolul scris, deși cu tentă retorică, (ca să fie mai ușor de citit) vreau să mărturisesc. Și să ajut. Întâi de toate pe frații creștini (ortodocși- de fiecare dată când spun creștini mă refer doar la ortodocși, pentru că din nou cu multă durere în suflet, dar ăsta e adevărul, cei numiți ortodocși sunt singurii creștini cu adevărat de pe pământ).
Apoi vreau să ajut pe cei aflați în erezie, romano-catolicii. Cum? Ca să vadă unde se află. Ca să vadă în cine cred. Cui se închină. Unui om. În loc să se închine lui Dumnezeu, ei se închină ereticului papă. Da. Ca să vadă unde se află în nebunia lor și unde duce nebunia lor. Bisericile lor sunt goale. În Italia, Franța sau Germania, Bisericile lor sunt goale. Uite ce-au făcut, frații noștri rătăciți în erezie. Da, plâng de durere în sufletul meu, mereu, mereu. Mi-e dor de ei. Îi vreau acasă. Domnul îi va primi, cu înmiită bucurie decât pe fiul risipitor și va șterge toată rătăcirea lor și toată greșeala. Amin!
Franța, al doilea puternic focar de răspândire a catolicismului după Italia, timp de sute de ani, acum a devenit cea mai atee țară din lume, cu un procent de 64,7% (!) al populației franceze declarată atee. De asemenea revoluția franceză avea ca scopuri principale desființarea creștinismului și a monarhismului, a regilor, nu mai suportau să fie subjugați, când de regalitate, caând de papalitate. Alergau după putere și unii și alții. Doi se bat, al treilea câștigă. Necredința. Unde duceți lumea, minunaților? Încotro? Uite, noi ortodocșii, am rămas, tăcuți, cuminți, așa în duh creștinesc, nu am căutat slavă deșartă, și mărire lumească, nu am vrut putere politică asupra a continente întregi, nu am obligat pe nimeni să creadă prin inchiziție, sau altele greșite, că nu vreau să mai amintesc nimic, că v-am supărat destul. Așa trebuie să fi-ți, minunaților.
Nu am dobândit Duhul Sfânt (scopul omului pe pământ) ca să aduc oamenii la credința cea adevărată. Nu protestanții și neo-protestanții. Nu ei. Ei sunt efectul. Cauza și rădăcina e la catolici. Pentru ce atâtea inovații, dragilor? Pentru ce? Nu urăsc pe nimeni, nu vreau să aduc ofensă nimănui, vreau să iubesc pe toți. Și din iubire, am scris ce am scris. Și nu e paradox.
Trebuie să vă mustrăm, dragilor, fraților, să înțelegeți cât de mare e nebunia în cele 19 erezii care vă vor despărți veșnic de Hristos de nu veți renunța la ele. E suficient una să fie, o nebunie, ca și adorarea unui om, episcopul Romei cel căzut, sau purgatoriul, sau indulgențele episcopului romei, sau doar Sfântul Trup fără Sfântul Sânge al Domnului, și nu puteți intra în Împărăția Cerurilor. Sunteți conștienți de asta?
Nu e doar Varsanufie, poate fi și Clement, sau Augustin, sau Rareș sau Bogdan sau Charlie sau Uganduro, atâta vreme cât credința lor e așa cum au rânduit-o Sfinții Apostoli și cum se păstrează curată și pură, autentică, Scripturistică, originală, a creștinismului primar, precum în Ortodoxie, e doar de bine. Numele nu are importanță. Oricum numele mai mare decât orice nume e Hristos Iisus.
Să nu căutăm ură. Să căutăm iubire. Scumpilor frați căzuți, Hristos vă iubește! Vă iubește, înțelegeți? Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului, ci să se întoarcă și să fie viu, spune Scriptura. Întoarceți-vă. Nu fiți mândrii și aroganți și plini de sine. Nu-i voie! Când greșiți, și cineva vă arată greșeala, cugetați și voi puțin la ce spune cel de lângă voi că nu ați făcut bine. Poate are dreptate. Cine nu suportă mustrarea, spune Scriptura, e nebun. Iar dacă are dreptate, să vă fie spre smerenie și veselie, că a trimis Domnul, să fiți izbăviți. Domnul care lucrează prin oameni. Nu vreau să cred că sunteți în nebunie. Refuz să cred asta. Sunteți oameni integri, de o calitate rară. Potențial și voință frumoasă. Caracter și inteligență. Cu adevărat așa e.
Nu vreau erezie. Nu avem nevoie de așa ceva. Viața dată nouă de Hristos e prea frumoasă, ca să nu o punem la picioarele Mântuitorului, chiar și fără monahism. Prin diminețile reci de zi cu zi, când mergem la servici. Să fim lumini între oameni. Să fim sarea pământului, ne spune Domnul. Nu vreau să arăt greșeli. Noi greșim mai mult ca voi. Suntem păcătoși mai mari avem patimi grozave cu care ne luptăm zi lumină. Iar prin asta nu suntem cu nimic superiori vouă, catolicilor și nimănui. Nici un om nu e superior altuia, oricât de mult ar crede el asta. Vreau să arăt doar acele idei și credințe care nu vă vor lăsa să moșteniți cerurile. Doar atât. Vreau să vă ajut. Dacă aș știi că doar unul singur se va îndrepta și va renunța la ceea ce îl ține departe de Rai, îmi dau și viața pentru acel om. Amin. Vă iubesc! Cu adevărat vă iubesc. Nu sunt ironic sau batjocoritor, nu sunt fățarnic sau prefăcut. Trebuie să vă mustru, după cunoștiința ce mi-a fost dată, ca să vă ajut, să vă îndrept unde este nevoie. Cu smerenie. Și blândețe. Și multă iubire. Hristos Dumnezeu să vă îndrepte. El e Cel care vă iubește mai presus de orice cuvânt. Greșelile și eresul aduc necredință în sufletele oamenilor, îndoială, nesiguranță, împlinesc pe vrăjmașul creației și grăbesc sfârșitul lumii. Căci singura cauză a sfârșitului lumii va fi necredința. Și iubirea pervertită. A vreunui antihrist care va vrea să conducă pământul. Să nu fie.
De aceea Dumnezeu nu a pus nici o dată pentru Apocalipsă când va fi. Data o punem noi. Necredința noastră aduce sfârșitul. Îl grăbește sau îl întârzie. Măcar gândiți puțin la ce am scris aici. Căci am scris cu sufletul.
Preaiubiții noștri frați căzuți, iertați-ne dacă vă mustrăm și nu vă place, dar trebuie să o facem. Nu să ne facem datoria, ci să vă iubim. Căci prin mustrare se arată mereu doar iubire. Zice Cuvântul: Domnul, pe cine iubește, încearcă. Mustră. Că iubește. La fel cum și noi facem cu Radu sau Elena, copii noștrii (un exemplu). Iubire, și Adevăr. Singurele două pentru care merită și trebuie să ne dăm și viața. Of...

Iertați. Nu vreau să fac nici un rău nimănui, dar trebuie și mustrare. Mare dacă e nevoie. Spre îndreptare. Și spre dobândire. Cu iubire. Căci greșeala și erezia nu duce la mântuire, ci la osândă, mai ales dacă e spusă "acelora mai mici decât noi", smintindu-i. Veniți, iubiților acasă. Veniți. Cu grabă. Vă așteaptă Iubirea Sfintei Treimi, și fratele nostru cel mare, Hristos, vă așteaptă Tatăl nostru care ne e în ceruri, și Sfântul Duh Dumnezeu așteaptă ca nimeni să nu piară, ci la cunoștiința Adevărului să vină. Amin.

Ajunge zilei necazul ei. Iertați pe cel mai rău dintre oameni. Bucurii de la Maica tuturor scârbiților și necăjiților. HRISTOS A ÎNVIAT !

Last edited by Daniel_Ortodox; 05.01.2013 at 02:56:35.
Reply With Quote