View Single Post
  #9  
Vechi 07.01.2013, 10:58:50
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian98 Vezi mesajul
Buna ziua ! As dori sa stiu daca acele persoane care sunt botezate pe stil vechi au pacat sa tina pe stil nou din cauza ca exemple: s-a casatorit iar sotia a vrut sa tina si el pe stil nou ....
Vreau un raspuns inteligent !Va Multumesc !
Pacatul, asa cum spune Sf. Maxim Marturisitorul este un mod de existenta impotriva existentei, care corupe natura, deci sarbatorirea nasterii Domnului nu poate fi considerata un pacat, deoarece ea iti vindeca natura, nu ti-o corupe, nu poate fi considerata pacat doar pentru ca se tine in data X, stiind ca data sarbatoririi a fost aleasa in mod conventional. (atat 25dec cat si 7 ian sunt date calendaristice conventionale, nu aceea e data nasterii lui Iisus Hristos, ce nu se stie cu precizie, din moment ce in primele doua secole nu se tinea aceasta sarbatoare a bucuriei) Dar daca tu apartii de Biserica Ortodoxa de Stil Vechi, ar fi bine sa te duci la biserica astazi, in cazul in care n-ai fost la biserica cu sotia pe data de 25. Exista oameni care tin stilul vechi si apartin de Biserica Ortodoxa si oameni care tin stilul vechi insa nu apartin de BO ci de factiunea schismatica- BOSV.

Citat:
În prealabil postat de cristian98 Vezi mesajul
Da dar eu stiu ca este mare pacat sa te botezi de doua ori : "Este un Domn, o Credinta, un Botez " (Efeseni 4:5)
nu ti se repeta botezul, ti se face mirungerea. Cel mai bine e ca sotii sa se hotareasca sa tina un anumit stil, sa nu amestece calendarele. Patriarhia Ierusalimului, Biserica Rusa, muntele Athos tin calendarul vechi si sunt in comuniune cu Biserica Ortodoxa Romana, ce tine calendarul nou, deci nu stilul e important (doar sarbatorile sunt aceleasi), ci e important sa fii in Biserica Una.

Last edited by ioanna; 07.01.2013 at 12:09:05.
Reply With Quote