View Single Post
  #10  
Vechi 02.02.2013, 13:18:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cred ca mai firesc ar fi fost ca proiectile de filme, lansarile de carte, expozitii de arta contemporana cu tematica LGBT sa aiba loc intr-un mediu adecvat. Nu s-a revoltat nimeni cand in cadrul TIFF-ului au fost si filme pe aceasta tematica sau nu e nimeni indignat daca intr-un muzeu de arta sunt si exponate ce trimit spre LGBT... insa un eveniment special pe aceasta tema, dincolo de aspectul cultural, este si o forma de promovare a unor valori si militare pentru anumite drepturi in cadrul simpozioanelor organizate, aspect pe care conducerea Muzeului Taranului Roman nu-l poate neglija, deci trebuie sa-si asume alegerea si consecintele- reactile.
Tocmai aici vad eu partea comica, in timp ce conducerea invoca neacceptarea discriminarii pe baza sexuala, toate matrialele si manifestarile culturale gazduite au legatura doar cu homosexualitatea, nu e vorba doar ca e oganizata de homosexuali. Daca era un act de cultura obisnuit, fara selectie pe baza criteriului homosexualitatii, doar organizat de organizatia LGBT sa spunem ca era mai plauzibil, dar materialele sunt doar despre homosexualitate sau facute de oameni de cultura care sunt homosexuali, eu asa stiu din trecut. Daca sunt despre oameni normali nu sunt prezentate, pentru ca nu asta e scopul, ci promovarea unui "mod de viata" alternativ fata de cel heterosexual.
Reply With Quote