View Single Post
  #26  
Vechi 07.04.2013, 17:39:13
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Un tata batran pleaca sa-si mai vada o data fiul, care era pustnic, inainte de a muri. Pustnicul traia cu multa infranare si postire, dar pentru buna parere de sine, acestuia i se arata diavolul in chip de inger luminat. In ziua in care venea tatal sau la pustnic, ingerul satan graieste sihastrului asa : <<Pazeste-te caci iata, vine la tine diavolul prefacut in chipul tatalui tau, cu o secure in mana, ca se te omoare. Deci luand securea ta, iesi in intampinarea lui si omoara-l tu pe el!>> Deci pustnicul se supune poruncii ingerului prefacut in lumina si isi omoara tatal.

Intrebare: De unde putea sa cunoasca pustnicul despre cel ce se arata ca nu este inger ci drac?
Punandu-l sa -L recunoasca pe Domnul Iisus drept Dumnezeu si sa se inchine Lui.Stau foarte prost cu memoria,de aceea nu pot sa dau citate si sa spun unde am citit,dar stiu ca in foarte multe locuri am citit ca nici daca ai o vedenie cu Domnul Iisus sa nu crezi ca-i El pana nu-L pui sa recunoasca dumnezeirea Lui.Sau sa spuna"Doamne miluieste"-ca diavolul,din mandrie,nu va spune niciodata asa ceva.
Reply With Quote