View Single Post
  #13  
Vechi 19.08.2017, 14:26:22
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ma intrebam, azi, de unde o fi venit cuvantul "asumptie", termen prin care Biserica Romano-Catolica intelege ridicarea cu sufletul si cu trupul la Cer a Maicii Domnului ? AM considerat mereu ca o curiozitate faptul ca pentru Domnul nostru Biserica foloseste termenul "resurectie", pe cand pentru Panaghia spune "asumptie", dar explicatia acestei deosebiri mi-a scapat pana azi. Ceata a fost risipita, ca de atatea ori, de cautarea etimologica. M-a ajutat o unealta fara de care putina mea latina ar fi inca si mai beteaga: dictionarul Gaffiot. Iata ce am gasit pentru substantivul "adsumptio-adsumtionis": 1. actiunea de a lua (a alege, a imprumuta). 2. minora unui silogism 3 (jur). actiunea de apropiere sau uzurpare (a unei origini, a unui nume (adsumptio originis, nominis) 4 (eccles) Asumptia.

Acuma, daca ne-am lamurit cum e cu Asumptia, sa vedem care e treaba cu "Resurectia": vine de la verbul "resurgere", pentru care acelasi Gaffiot da 1. a se ridica 2 (fig): a se restabili, a se reanimia, a-si recapata puterile

Diferenta de sensuri primare devine clara. "Resurrectio" are un sens reflexiv, adica e actiunea cuiva care se invie pe el insusi. Dimpotriva, "assumptio" inseamna "luare", "imprumutare": ceva facut de altcineva.

Mihnea, ma necajeste mesajul asta al tau si nu-ti inteleg nelamurirea. E randul meu sa-mi fie ceva (un lucru) mai clar de cat altora?

Nu stiu latina (am facut putin in scoala si nu mi-a placut). Stiu italiana unde se spune: resurrezione si assunzione. Dar si in alte limbi exista doi termeni diferiti pentru doua situatii/evenimente diferite.
Interesanti si clari sunt termenii din limba germana: Auferstehung si Himmelfahrt.

Invierea este revenirea dupa moarte. In medicina se foloseste si termenul resuscitare - readucere la viata.

Inaltarea la cer este altceva.

Iisus a murit (in fire umana) si a Inviat. Ce inseamna exact in teologie, nu stiu. Fenomenul mortii nu exista in teologie si este derutant asta. Invie din ce anume? Nu exista morti, nu exista moarte.

Sa explice cine stie asta.

Inaltarea se refera la ridicare la cer. Iisus se duce la cer, in Imparatia Tatalui.

Eu nu stiu si nu scrie nicaieri ce a facut in alea 40 de zile de la Inviere la Inaltare. Unde a fost si in ce stare?
Stim doar ca i-a vizitat pe Apostoli. In trup omenesc chiar. Aici este nebulos. Si nu statea nici in Cer si nici pe pamant.
Dar unde atunci?

Despre Maica Sa se spune doar ca s-a ridicat la cer, a fost luata de Fiul Sau.
EA nu a Inviat, doar s-a dus la cer.

Intrebarea grea este cum se produce ridicare la cer si in ce stare. Se intelege ca se ridica si trupul, din moemnt ce mormantul ramane gol, in ambele cazuri.

Poate ar fi nimerit ca pentru aceasta discutie sa se deschida subiect separat.
In Italia si in tarile de limba spaniola exista Madona Assunta. Si de aici si nume de femeie - Assunta.

Uite si niste explicatii catolice interesante:

https://it.wikipedia.org/wiki/Assunzione_di_Maria

In ortodoxie mai exista si notiunea de Adormirea Maicii Domnului. Sarbatoarea asa se numeste de fapt. Nu spune in titlu Inaltare.

O intrebare la comentariul tau lingvistic de la finalul mesajului: De ce spui ca Inaltarea este ceva facut cu ajutorul altcuiva? Cum iti imaginezi ca s-a petrecut? In icoane nu arata ca altcineva ridica pe Iisus sau pe Maica Sa.
Ingerii arata diafani, ei doar inconjoara si insotesc.
Se spune pe undeva ca Maica Domnului este luata de Fiul Ei la cer. Dar in ce mod, ca in icoane nu apara asa?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 19.08.2017 at 14:34:05.
Reply With Quote