View Single Post
  #36  
Vechi 24.06.2010, 12:52:18
Panthera Panthera is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.06.2010
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Asta e valabil pentru cei ce cred ca tot ce-i mai frumos in viata este mancatul, dormitul si lipsa constiintei, implicit a responsabilitatilor. Mie nu mi-ar place sa fiu animal. De cate ori vad cum traiesc animalele ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt om. Am minte, constiinta, pot alege, cantari si gandi. Am instincte dar le pot stapani pentru ca am posibilitatea de a apela la ajutorul lui Dumnezeu. Am tendinte rele dar le pot stopa, transformandu-le in ceva bun. Am capacitatea de a-mi schimba viata si de a-mi asuma raspunderea pentru actiunile mele. Am demnitatea de a-mi hotari singura viata si de a ma bucura de deciziile pe care le iau, vazand rodul pe care il aduc. E frumos sa fii om.
Bleah, daca as deveni din nou om, ar vi pedeapsa cea mai grava care poate sa mi se dea, deoarece lumea imi face scarba, (lumea omeneasca).

Citat:
...si daca omori o musca, automat vei fi reincarnat in musca data viitoare si vei fi omorat de altcineva care va fi condamnat de legea fatidica a karmei in alta musca si tot asa forever (cum se va rezolva problema?!)... Dar ce se intampla daca ai omorat cateva mii de insecte in viata de acum? Evident ca vei fi reincarnat de cateva mii de ori numai ca sa-ti ispasesti pedeapsa karmica! Vai de soferi si de macelari si de cei care dau cu insecticide peste orase! :))
Deci daca omor mai multi oameni decat mustele, eu in viata urmatoare voi fi un om? Ce calumea, pai ii destul de simplu.
Reply With Quote