View Single Post
  #53  
Vechi 25.06.2010, 05:19:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laur28 Vezi mesajul
Dar eu nu inteleg cum poate sa creada cineva in reincarnare cand sfideaza bunul simt?

Omul, se zice, se reincarneaza ca urmare a pacatelor savarsite in viata traita anterior ultimei sale morti. De ce? Ca sa indure toate suferintele in noua sa forma de existenta (sa zicem ca tot om). Unde e dreptatea lui Dumnezeu aici? Accept sa ma pedepasesca, dar macar sa stiu de ce. Cum pot plati pentru o datorie pe care eu n-o stiu? Si de unde stiu eu cu ce am pacatuit in viata trecuta ca sa nu mai pacatuiesc acum? Daca eu consider ca e normala acea fapta? Ma reincarnez la nesfarsit?
Nu,teoria reincarnarii spune ca vii aici intr-un context prestabilit chiar de tine ca suflet inainte de a te naste:anumiti parinti,tara,context,anumite evenimente de trait tocmai pentru a-ti putea repara acele greseli ale vietilor trecute si a invata lectiile pe care le ai de invatat pentru a putea trece la o etapa superioara dpdv spiritual.
Memoria vietilor trecute se sterge pentru ca aici trebuie sa atingi esenta iubirii cu sufletul,ratiunea nu iti este de mare folos in acest caz,altfel ai fi ca un elev care isi face temele superficial de gura parintelui.
Deasemenea,aici nu esti lasat chiar de capul tau,ci exista modalitati prin care ti se atrage atentia cand gresesti,doar ca omul in incapatanarea si trufia lui,prefera sa fie atent la propriul ego de multe ori,de aceea omul acumuleaza alte "datorii" si plateste prin suferinta ceea ce ar putea invata prin iubire,smerenie,iertare etc
In momentul in care toate aceste lectii sunt invatate,omul nu mai are nevoie sa se intrupeze pe Pamant,accede la un nivel superior sufletesc si ajunge la Mantuire.
Pana la urma nu trebuie sa fiti atat de indignati ca altii au o parere diferita de a marii majoritati,este dreptul si alegerea lor,asa cum este dreptul si alegerea voastra sa pastrati opiniile proprii.
Iar sa judeci cat de crestin e unul si altul...asta numai Dumnezeu o poate face privind in sufletele noastre.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 25.06.2010 at 05:26:13.
Reply With Quote