View Single Post
  #149  
Vechi 29.12.2013, 12:57:14
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Multumesc,chiar nu vazusem in viata mea un "model de anatemizare".Mi se pare halucinant...pare un pasaj desprins dintr-o carte de magie neagra,mai curand decat de pe buzele unor slujitori ai Lui Hristos.
Sa ma iertati,dar prefer in sufletul meu sa imi aduc aminte de calugarii care se rugau cu dragoste pana si pentru demoni si sa fac abstractie de aceasta fata intunecata a unor purtatori de patrafire.

Nimănui dintre creștini sau clerici, nu-i este îngăduit să întrebuințeze anatema, nici chiar în glumă, căci face mare păcat (Mat. 5, 21-26); numai Sfîntul Sinod poate folosi această anatemă, după ce a epuizat toate mijloacele de îndreptare și cel vinovat a fost judecat și osîndit public, pentru fapte contra adevărurilor lui Dumnezeu și a Bisericii Sale (Lev. 26,14^16; Deut. 28, 15-58; Ps. llo, 1-31; Canoanele: I ec. 1; VII, 7; IV ec. 2; 7, 15, 27; VI ec. 23 și Gangra 1, 20; Laod .29, 30, 35; Cart. 81, lo9, 1 lo, 111, 112,113,114, 115,116; Sf. Sofia 3; Sf. Vasile 88

Iubirea se aplica pana ti se ia adevarul sau produce mai mult rau decat bine . Crezi ca ar merita aceasta anatema cineva care voia sa distruga crestinismul si tu astazi n-ai mai fi stiut ca a fost cineva pe nume Iisus Hristos ci se stia doar de Buddha & co. iar tu si ai tai mergeati in iad?
In rai Dumnezeu le-a dat un fel de anatema lui Adam si Evei ,oare pentru ca nu-i iubea desavarsit sau tocmai ca-i iubea?
Reply With Quote