View Single Post
  #155  
Vechi 30.12.2013, 06:33:49
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ai omis ultimul pasaj: "afară de cazul că se va dezmetici înainte de moarte, scăldîndu-se și curățindu-se de lacrimile amarei pocăințe, ceea ce și noi dorim s-o facă cît mai curînd, căci acesta este scopul pentru care și Dumnezeu îi lungește viața, ca el să înțeleagă și să se pocăiască."
Se mentioneaza, de asemenea, ca s-au epuizat toate metodele de convingere, sa ne amintim ca Arie a primit multe atentionari pana sa fie condamnat. Ba chiar s-a facut si un Sinod special doar pentru el si invatatura lui.
In rest, e ceva diferit de ce se spune prin mijloacele de mass-media sau surse new-age, care nu mai iau in consideratie Iadul. Moare cineva drogat, de bautura sau chiar ateu si se spune ca a ajuns in Rai. Adevarul e ca multi ajung in Iad iar in Rai nu poate ajunge cineva daca nu face nimic, doar traieste.
Daca imi arata si mie cineva unde anume in Biblie Hristos a dat liber la astfel de practici,o sa cred ca aici vorbim de crestinism si nu despre altceva.Eu stiu ca sta scris: ""Dimpotriva fiti buni unii cu altii, milosi si iertati-va unul pe altul cum v-a iertat si Dumnezeu pe voi in Hristos" (Efeseni 4:32). "
Ba,mai mult,intrebat fiind Iisus pana unde este limita in care sa il iertam pe aproapele atunci cand greseste,El a spus ca de 70 de ori cate 7...adica,de fiecare data.Nu a spus "daca","in conditiile in care" etc....nu,Hristos nu a conditionat cu nimic,conditionarea apartine egoului uman!
Personal nu gasesc nimic "sfant" in aceste practici cu iz ocult practicate chiar in sanul Bisericii.Le vad ca pe un mod de a manipula prin teroare oamenii si a-i tine subjugati unor interese nu tocmai crestinesti si unei institutii care de multe ori in cursul istoriei a dovedit ca a deraiat de la invataturile lasate de Cel pentru care astazi ne numim crestini,desi,se numeste pe ea insasi "trupul Lui Hristos".
De aceea,dupa cum am mai spus,prefer in sufletul meu sa pastrez imaginea acelor sfinti calugari care atata dragoste aveau in ei,incat pana si pentru demonii care ii chinuiau se rugau asa cum si Hristos se ruga pentru cei care il batjocoreau si chinuiau si sunt convinsa ca oricine are in inima sa iubire de oameni si de Dumnezeu nu ar putea vreodata rosti cu buzele sale un astfel de blestem teribil impotriva unui seaman de-al sau,fie el cel mai pacatos dintre pacatosi.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 30.12.2013 at 06:37:06.
Reply With Quote