View Single Post
  #29  
Vechi 21.04.2015, 13:29:45
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit Cred ca e bine sa-i invatam pe copii cu frica de Dumnezeu

.... si respectul fata de parinti, altfel ajung sa creada ca pot face orice, indiferent cat rau si durere ar produce in jurul lor, multi din ei spunand cu usurinta: ,,e viata mea si fac ce vreau cu ea'', de parca ei s-au programat pe ei insisi sa se nasca si sa le creasca urechile simetric, nu parintii lor care s-au sacrificat pentru ca ei sa aibe de toate. Am cunoscut destui copii si adolescenti cu aceasta mentalitate. Faptul ca au tentative de sinucidere care uneori duc la moarte arata cat egoism si iubire de sine au in ei caci uita ca au niste parinti care vor suferi enorm pentru fapta lor.
antoniap ai mare dreptate in ce spui; mereu am incercat sa abordez d.p.d.v. ortodox subiectele cele mai importante si practice cu exemple din viata reala, atat cat m-a luminat Dumnezeu si au fost si rezultate pozitive prin mila lui Dumnezeu.

Corinusha & abaaaabbbb63 Daca aveti solutii mai bune pentru a-i determina pe sinucigasi sa renunte si sa se intelepteasca, spuneti-le, va ascult!!!...... O data ce gandul sinuciderii e mai puternic decat frica obisnuita de moarte, ati gasit voi altceva mai puternic decat frica de iadul vesnic, capabil sa alunge gandul si hotararea cuiva de a se sinucide???
__________________
‚,OM RATIONAL ESTE CEL CE INGADUIE SA FIE INDREPTAT. IAR CEL CE NU INGADUIE SA
FIE INDREPTAT E NEOM CACI S-A POGORAT PE SINE IN RANDUL DOBITOACELOR.‚, (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote