View Single Post
  #6  
Vechi 10.06.2021, 08:09:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Foarte buna mi se pare ideea asta cu manastirea Oasa. Este foarte izolata, departe de lume(cel mai apropiat sat e la 40km) si, din cate am aflat mai demult(sper ca nu gresesc), are o activitate orientata spre primirea tinerilor in tabere, iar undeva prin judetul Cluj, cu totul separat de manastire, aveau o mare ferma de legume la care se lucra toata ziua pentru asigurarea mesei in taberele de tineri din manastire.
Da, Doamne ajută, am fost la Oașa într-o tabără mai demult să văd ce e pe acolo, se muncea cot la cot cu călugării, nu erau chestii grele, mâncarea era în regulă asigurată de mănăstire, nu se muncea mult pentru că se revenea la slujbe.

La Găbud în județul Mureș, e metocul administrativ al mănăstirii, adică un schit de unde se hrănesc că au și ceva loc de pădure cât și pământ cultivat, atunci am citit că făceau echipă cu unii localnici la gospodărirea agricolă, nu știu dacă s-a ridicat la rang de mănăstire, eu am fost mai demult și acolo.

Era o seră pe acolo, cred că ciupercărie, dar n-am mai apucat să merg pentru că am venit mai târziu în tabără, la Găbud era în septembrie tabăra că hramul e Sfântul Ioan Evanghelistul.

Am mers la slujbe de la 6 și ceva dimineața începea Liturghia, de la 3.00 începea privegherea de noapte (ca pe Athos) dacă nu era slujbă cu crucie roșie, când era cruce roșie ziua anterioară era mai încărcată de slujbe.

Ideea e că vin tineri la mănăstiri să intre într-un program de lucru, am văzut și o știre pe protv cu o mănăstire de prin Moldova care ajuta, când am timp o să o aduc aici.

Și starețul mi s-a părut un om primitor și înțelegător atunci, acum nu știu dacă a mai rămas același stareț sau e altcineva.

Spunea un rapper mai demult într-un interviu că pe la dezintoxicare se dau pe sub mână diverse chestii ilegale, de unde deduc că de aia nu prea își face efectul pentru mulți care stau acolo, povestea și rapperul Cedrea(Stelian Crăciun) cât de greu se poate lăsa de tutun, mergea la mănăstire n-avea treabă, când venea în lume iarăși începea ispita, în mănăstire e alt ritm față de lume.

La mănăstire călugării îl supraveghează pe cel care are o problemă și îl ajută, acum depinde și de mănăstiri, că sunt mănăstiri unde obștea te cam ia la rost, chiar și fără să ai o problemă sau unde e dezbinare între călugări sau călugărițe și nu te simți deloc bine și mănăstirea trebuie aleasă bine, că te poți întoarce cu un gust amar.

Foarte frumos că te oferi să ajuți cu biletul dus.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.06.2021 at 08:50:46.
Reply With Quote