View Single Post
  #5  
Vechi 05.07.2009, 20:58:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Poate ca o cauza ar fi, asa cum s-a spus: lipsa de cunoastere si superficialitatea.
Pe de alta parte anumite confesiuni (alte religii nu le cunosc, deci nu stiu), sunt f.statice. Omenirea a evoluat, s-a schimbat mult fata de acum 2000 de ani, are alte nevoi si probleme.
Pe multi nu-i mai ajuta, nu le mai corespunde nevoilor spirituale si materiale, nu se mai regasesc in ale si mai ales nu mai accepta anumite lucruri.
Vad in jurul meu nemultumiri fata de catolicism: institutia, ierarhiile, preotii (celibatul care are si efecte negative la barbati), interzicerea unor lucruri firesti azi: tratamente de fertilitate pentru a avea copii, fata de lucruri pe care oamenii le percep ca normale azi (la noi in tara inca nu e asa ca in vest, dar se misca deja idei despre normalitatea si toleranta fata de homosexualitate, sau divort, sau alte lucruri.
Ortodoxia inca este cautata. Esticii abandoneaza mai greu credinta lor.
Dar si acolo exista probleme.
Trebuie mai multa aplecare spre om, spre necesitatile lui in lume asta grea.
Alte religii poate ca au elemente cu care atrag oamenii, de ordin material si spiritual, ajutorul de care au nevoie (bani, servicii, mai multa comunitate).
Vad cat de uniti sunt altii si cum se ajuta, fie ei crestini (catolici, protestanti), sau musulmani si in afara bisericii si rugaciunii. Sunt f.prezenti si in diaspora.
La noi te duci la biserica (daca ai si daca ai un preot ortodox), te rogi, te impartasesti etc. Dar pentru om? Nimic. "Hai scoate banii pentru biserica. Dar nu tu: ai bani, ai serviciu, ai ce manca, esti bolnav, ai nevoie de ceva, hai sa te ajut?" Vorbesc de diaspora unde ortodoxia nu este prezenta ca institutie.
In tara poate nu este asa nevoie.
Si sunt lucruri care nu sunt lasate de Dumnezeu (asa cred eu) si trebuie schimbate, pentru ca sinoadele de acum sute de ani nu le puteau sti pe toate si pentru totdeauna. Lipsa de comunicare cu oamenii. Interdictii cat cuprinde.
Fiecare religie ale problemele ei si trebuie sa mai schimbe putin.

Iar lipsa de cunoastere si superficialitate: pai cum sa fie altfel? Unde sa inveti? Cateheza l adulti nu (ce invata copiii la scoala nu stiu), preotii n-au timp de intrebari si discutii, duhovnicii sunt putini si ocupati, scoli nu exista pentru mireni (ca sa invete, fara examene lucruri de baza in teologie, cantat la strana, etc.), cartile sunt destul de scumpe si greoaie.
Formurile (alea care mai fiinteaza) ce mai ajuta.
Reply With Quote