Subiect: Ajutor!
View Single Post
  #2  
Vechi 17.02.2012, 21:08:02
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de midnightk Vezi mesajul
Bine v-am gasit! ... Doamne-Ajuta!
Incerc eu sa-ti raspund cat ma ducea mintea, dar sper sa o faca si altii care sunt mai priceputi ca mine.
O parte din raspuns ti l-ai dat singur: spovedania, impartasania, participarea la Sfintele Slujbe, mai ales nu uita de ziua de Duminica, ziua Domnului.

In paranteza un exemplu: pe vremuri, cand aveam tare multe pe cap si nu stiam cum sa le fac fata, Duminica mai faceam treaba prin casa, una-alta. Fiica mea, Dumnezeu sa o odihneasca si Maicuta Sfanta sa o aiba in gradina sa, adolescenta fiind, imi spunea dojenitor: mama, ii Duminica! maaamaaaa, ii Duminica, tu nu auzi? Eu ii raspundeam nemultumita: nu am ce face, nu am cand le face pe toate... cine avea dreptate?

Si o intrebare: de sarmanul Iov ai auzit?
""Domnul a dat, Domnul a luat, fie Numele Domnului binecuvantat!"".
Cu credinta si cu nadejde in Dumnezeu, mergi inainte, nimic nu se intampla fara voia Domnului ""că nici un fir de păr din capetele noastre nu se va clinti fără voia lui Dumnezeu (Matei 10, 30). Și într-adevăr, cum ar fi cu putință să existe vreo putere independentă de voia lui Dumnezeu, când Dumnezeu este totul în toate (I Corinteni 15, 28)"" (am citat, pentru ca sunt si eu nestiutoare...).
Am citat de aici: Despre răbdarea în necazuri, http://www.catacombeleortodoxiei.ro/...a-nr-56-1.html, de Sfântul Nectarie de Eghina, citeste tot.

Farmece si alte bazaconii? nici nu te gandi la asa ceva, si nu le pune in carca nimanui...tu sa ai credinta si nadejde, dupa inima, mintea si dupa puterile tale, chiar daca ti se par putine, iar acolo unde ai pus tu ceva, samanta buna, Dumnezeu va inmulti. Doamne-ajuta!

Last edited by Adriana Cluj; 17.02.2012 at 21:34:50.
Reply With Quote