View Single Post
  #7  
Vechi 29.03.2013, 13:20:26
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Urmaresc cu atentie titlurile din mass-media si spun pas in a le citi cand vad titlul si primele fraze anti-crestinism, dar in general anti-ortodoxe.
As vrea sa sugerez ca nu ar trebui sa facem nominalizari personale si sa dam link-uri la articole blasfemiatoare si pline de veninul unui fanatism anti-ortodox, demne de campaniile bolsevice ale anilor de trista amintire.
Problema nu ar fi autorii, caci astfel de oameni se gasesc si s-au gasit intotdeauna, ci trusturile de presa care promoveaza aceasta linie. In spatele lor sunt interesele obscure ale serviciilor secrete externe, in special mosad, sau ale intereselor oculte interne.
Dar in toate acestea exista si o parte buna: in primul rand au impact asupra celor care oricum nu se duc la Biserica si nu au o viata duhovniceasca, dar dintre ei sunt si oameni care si-au schimbat aceasta cale intrucat a devenit suspecta ura diavoleasca impotriva ortodoxismului pe care presa o promoveaza.
Nu merita a scrie numele autorilor anti-ortodocsi, desi am o lista in cap, ci vreau sa postez un material al unui autor ce se declara ateu, si pentru ale carui articole am un respect deosebit. Este unul din cei care pune punctul pe i prin analizele sale deosebit de pertinente si pragmatice. Un astfel de editorialist ar trebui sa isi faca loc si printre serparaia antihristilor de la Adevarul, Catavencii & co: Dragos Paul Aligica:

http://www.revista22.ro/despre-campa...imt-22848.html


Valul uneia dintre cele mai nesimțite și obscurantiste campanii imaginable în istoria contemporană a atins spațiul virtual populat de limba și cultura română.
De ceva vreme, suntem bom*bar*dați pe Internet cu o furibundă campanie anticreștină. E ceva de inspirație occidentală. Îmbracă, în special, o for*mă anticatolică, dar, în realitate, când ajunge pe plaiurile noastre, nu dis*cri*minează doctrinar sau confesional, căci purtătorii ei sunt incapabili de astfel de nuanțe conceptuale și is*torice. La o pri*vi*re mai atentă, nu este însă o cam*panie doar anticreștină. E o cam*panie antiștiință, antiistorie, an*tibun-simț.
[...]
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote