View Single Post
  #3  
Vechi 11.05.2008, 14:05:48
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Mie imi place foarte mult pilda talantilor si pilda celor invitati la nunta.

Matei 25
14. Si mai este ca un om care, plecand departe, si-a chemat slugile si le-a dat pe mana avutia sa.
15. Unuia i-a dat cinci talanti, altuia doi, altuia unul, fiecaruia dupa puterea lui si a plecat.
16. Indata, mergand, cel ce luase cinci talanti a lucrat cu ei si a castigat alti cinci talanti.
17. De asemenea si cel cu doi a castigat alti doi.
18. Iar cel ce luase un talant s-a dus, a sapat o groapa in pamant si a ascuns argintul stăpanului sau.
19. După multă vreme a venit si stăpanul acelor slugi si a făcut socoteala cu ele.
20. Si apropiindu-se cel care luase cinci talanti, a adus alti cinci talanti, zicand: Doamne, cinci talanti mi-ai dat, iată alti cinci talanti am castigat cu ei.
21. Zis-a lui stăpanul: Bine, sluga bună si credincioasă, peste putine ai fost credincioasă, peste multe te voi pune; intră întru bucuria domnului tău.


... imi place foarte mult ideea ca indiferent cat de saraci suntem pe plan spiritual, suntem chemati sa folosim acel putin pe care il avem. Practic noi oamenii suntem niste administratori sau manageri peste ceea ce ne-a dat Dumnezeu, si intr-o zi va trebui sa raspundem pentru cum am administrat multul s-au putinul pe care l-am avut.
Reply With Quote