Subiect: Calendar ortodox
View Single Post
  #1  
Vechi 18.11.2008, 17:30:57
acolada acolada is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2008
Mesaje: 5
Implicit Calendar ortodox

Ma straduiesc sa descopar randuiala duminicilor de peste an si desi am identificat locul multora dintre ele, au ramas destule pe dinafara.
Stiu ca exista unele care chiar raman pe dinafara, in functie de sarbatorile cu data variabila, dar exista unele nelamuriri, care starnesc mare confuzie, in alcatuirea unui algoritm.
De exemplu de ce unii ani au intai duminca 21-a dupa Rusalii inainte de duminica a 20-a, iar altii nu?
Desi se intampla sa fie mereu in octombrie.

Duminicile postului, primele 10 dupa Rusalii, ale Craciunului, ale Botezului, ale Inaltarii Sfintei Cruci, sunt destul de usor de identificat, dar raman destule greu de elucidat.

E cineva in domeniu?

Practic luna octombrie e cam cheala in calendarul care la-m incropit, in privinta duminicilor, restul sunt aproape complete. Duminicile problema sunt intre a 11-a si a 17-a dupa Rusalii, apoi 19, 20, 21, 22, 23, 24 si inca cateva dupa, 31 si 32. Restul le-am identificat pe toate.

De exemplu duminica 25 e mereu prima din postul Craciunului. Duminica 18 e mereu prima dupa Duminica de dupa Inaltarea sfintei cruci...etc.

Multumesc.
Reply With Quote