Subiect: Nasii
View Single Post
  #7  
Vechi 06.02.2016, 14:33:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pe mine ma deranjeaza putin regula ce priveste nasii de botez.
Vazand si cele scrise pe alte topicuri, as spune ca nu sunt putine regulile care va deranjeaza.

Citat:
Stiu ca sunt unii care aleg de nas de botez o sora, sau un un frate, sau o persoana singura.
Nu mi se pare insa corect, pentru ca asa cum parintii biologici sunt mama si tata si nasii (parintii spirituali) ar trebui sa fie tot mama si tata.
Veriga lipsa este urmatoarea: de ce parintii spirituali ar trebui sa fie precum parintii biologici ?

Eu, fiind departe de orice parohie in ritul propriu al Bisericii mele, frecventez o parohie de rit apusean. Preotul meu asadar, fiind de rit apusean, nu este casatorit. Lui ii spun cel mai des "parinte". Inseamna ca, daca el e necasatorit, eu sunt orfan spiritual ?

Citat:
Si mai este un aspect: daca alegi pe cineva care este casatorit sa fie nasa, atunci nu poti sa faci separatie si sa fie numai unul din parteneri nasi.
Ba poti foarte bine. Ca regula generala, un copil are un (singur) nas de Botez: este acela care, in numele sau, rosteste tripla lepadare si Credeul. Desigur ca se poate ca ambii soti, daca doresc, sa fie nasi, dupa cum se poate ca, in cazul casatoriei, nasii sa fie doua cupluri casatorite.

Citat:
Celalalt ce se cheama ca este atunci?
I-am putea spune "nas consort". Dupa cum sotia/sotul Regelui/Reginei Angliei este printesa/print consort. Anglia are un singur rege. Tot asa avea si Romania, dar, din curtoazie, sotia regelui era numita regina si i se acordau onoruri ca unei regine. Dar ea nu avea functia de regina.

Citat:
Si mi se pare ca poate nasii de botez sunt mai importanti decat cei de cununie
Aici sunt absolut de acord. Asa este.

Citat:
si tocmai ca ar trebui sa fie doi
Aici, veriga lipsa este subintelegerea faptului ca un plus de cantitate inseamna un plus de calitate. Este ca si cand ati spune: "in episcopiile grele, precum cele de misiune, ar trebui sa fie doi episcopi titulari".

Citat:
Cred ca multi se ghideaza la alegerea nasului mai ales dupa aspectul lumesc - adica nasii preiau copilul in caz ca se intampla ceva cu parintii.
Este, intr-adevar, una dintre indatoririle nasilor daca imprejurari nefericite ar face ca parintii copilului sa nu isi poata duce sarcina de parinti la indeplinire. Nu as numi asta "aspect lumesc".

Citat:
Dar ei au rol important si in rest. Trebuie avut in vedere si alte aspecte, mai ales pe cel duhovnicesc.
Desigur. Cati duhovnici aveti ? Unul sau mai multi ? Coana preoteasa va este duhovnica ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote