View Single Post
  #30  
Vechi 26.01.2022, 17:12:35
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu stiu ce cauti cu figuri new-age si NIP pe un forum ortodox si tot trambitezi ca esti victima propriului tau sectarism.

Ce pot sa iti zic, sa te hranesti in continuare cu lucrari sectare si ai sa ajungi ca Morocel in viata.
Caut adevărul, liniștea și pacea, manifestarea iubirii duhovnicești în discuție cu oricine fără să mă victimizez.

Ai urmărit ce cere Petra? Cere să se instaleze în om crucea de lumină și scuturile de lumină.

Ai ajuns foarte rău dacă în dorința ta de a te îndreptății pe tine sau pe alții cu orice preț, iată ai ajuns să condamni rugăciunea, lumina, cuvântul, pacea, armonia ca fiind niște mizerii.

Tu ești simplu ca un ultraș de ayatolah. Tot ce ți morțiș să fie adevărat este o răutate rostită de un guru prost ce s-a pus mai mare peste oameni asmuțind el ultrașii să lovească fără cruțare în toate echipele adverse începând cu cei mai mici. Nu-ți pasă ce spui, care-i adevărul, în ce și în cine lovești, tu ești sigur de ayatolahul tău fiind capabil pentru el chiar să te detonezi. Dacă ai fi capabil de asta pentru Hristos nici n-ar fi chiar așa de rău. Problema e că din moment ce tu izbutești să lovești mereu doar în Hristos înseamna că pentru altcineva ești foarte capabil de orice rău numind asta eroism. Pentru lume, el lumea este fiul pacatului care te face mare ori de câte ori distrugi adevărata credință.

Știu că nu-ți dai seama și că nu poți să vezi sau să recunoști.
Iată mi-am făcut timp pentru tine dar am impresia ca stăm degeaba de vorbă. E timp pierdut. Ești închis de ayatolah în răutatea judecăților sale. Nu poți decât să muști așa cum ai fost asmuțit. Muști, muști mereu crezând că aduci jertfe lui Dumnezeu așa cum câinele de vânătoare aduce potârnichea împușcată de ayatolahul ce se joacă de-a vânătoarea. Cum ayatolahul îți dă câte un osicior de ros, câte un ciolănel, ești pentru el capabil să fi un umil hăitaș care se dă cu capul de toți copacii ca să ducă prada în bătaia puștii lui. Ayatolahul de care vorbesc e păcatul-lumea. Lui îi slujești ca un habotnic pătimaș fiind obsedat să lingușești și să lupți pentru el până la pieire. Crezi ca un copil amețit că așa o să scapi mai ușor. Nu așa scapi ci așa te pierzi. Stiu că nu-ți pasă ce zic. Tu doar îți consolidezi starea de adversar.

În fine, îmi dau seama că te-au îmbolnăvit. Nu ortodoxia cu ortodocșii ci oamenii lumii plini de poftele și voile lor. Ești grav bolnav, la suflet, dar ți ca orbul ipocrit de bâta cu care lovind la operație pipăi victimele tale ca sa ajungi cât mai repede în prăpastie. Nu te opresc. N-ai decât să sari crezând că n-ai să pățești nimic dar asta este o ispită.

Ai auzit dumneata de ispită? Stii ce înseamna să cazi în ispită închipuindu-ți că ar fi invers? Stii ce însemna să fii in cădere în prăpastie crezând în timpul ăsta că tu zbori în sus? Asta faci. Pierzi mereu și te dezbini de Dumnezeu crezând că câștigi și te unești.

Am scris atât de mult în zadar?
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 26.01.2022 at 17:16:39.
Reply With Quote