View Single Post
  #8  
Vechi 18.04.2011, 11:13:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
dar daca stii ca alimentul pe care il consumi e otrava si din comoditate te complaci in starea asta, neincercand sa adopti o altenativa mai benefica intra tot in categoria asta?chiar daca este de o gravitate mai scazuta?
Da, e un păcat din categoria păcatelor noi, moderne. E rău să consumi otrava din mîncare din neștiință. Dar e strigător la Cer să mănînci și să dai familiei în marea ignoranță alimente modificate genetic, pline de chimicale, hormoni, saturate de conservanți, coloranți, aromanți și Euri de toate categoriile. Noi sîntem tîmpiți de-a dreptul de reclame și avem falsa impresie că bunicii și părinții noștri au mîncat dintotdeauna porcării de genul ăsta! Nu-i așa, deloc! Noi sîntem generația care va muri de cele mai diverse forme de cancer, înainte de vreme. Și nu avem nici o scuză cîtă vreme mai există piețe unde vin țăranii cu legume, fructe, lactate, ouă și chiar cu carne la comandă.

Ăsta e postul mileniului trei, post-în-plus pe care lumea îl evită în marea ignoranță sub motivul că "nu avem ce face, nu găsim altceva de cumpărat" sau că "oricum murim într-o zi". Îmi pare rău s-o spun, dar cred cu tărie că vom da seama și pentru asta la Judecata care va să fie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote