View Single Post
  #122  
Vechi 09.11.2013, 12:34:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Sunt parinti intelectuali, inclusiv profesori univeristari, care isi scolesc odraslele. Ce zici, ei au capacitatea necesara?
Doar ptr. ca unii parinti nu pot sau nu vor, asta nu inseamna ca toti sunt asa. Eu zic ca ar fi bine sa fie o alternativa ptr. toti, asa cum e in alte tari. Cei care iubesc actualul sistem de invatamant, inclusiv ce e scris in manualele scolare, sa isi dea copiii la scoala publica. Cei care sunt mai instariti, pot alege scolile private, iar cei care au capacitatea intelectuala si rabdare, sa isi scoleasca copiii acasa. In alte tari, gen Franta, copiii educati acasa sunt supravegheati de stat cat de cat. Adica, anual primesc teste si daca sunt la acelas nivel(sau mai sus) ca si cei din scolile publice, ii lasa in continuare sa fie scoliti de parinti. In Filanda e asemanator si abandonul scolar la ei este 0. La noi, in Romania, abandonul scolar este de 30% si nimeni nu face nimic.(si nu,nu e vorba doar de elevii de la tara.) Multi se plang, de la elevi,parinti si profesori, ca actualul sistem de invatamant din Romania este la pamant! Daca doriti ca copiii sa mearga la scolile publice, macar sa aibe parte de un sistem de invatamant bun, nu ce se intampla azi.
Pana si familiile regale isi dau copiii la scoli publice. Oare de ce? Ca ei ar avea posibilitati sa-i scoleasca acasa. Inainte asa faceau.
Abandonul scolar o fi, sistemul de invatamant o fi rau. Dar solutia nu este izolatul, abandonul scolii, ci luptat sa se schimbe.
Asa cum s-a luptat impotriva maidanezilor, cea mai mare lupta din ultima vreme initiata de parinti.
Sa lupte sa schimbe scolile, sa lupte sa se schimbe si educatia copiilor si mentalitati si etc.

Ar fi foarte interesant de facut un sondaj cam cati ar dori si ar si putea sa-si invete copilul acasa.
Repet intrebarea: in ce mod sa se faca? Renunta parintii la serviciu? Macar femeile? Nu. Au bani sa angajeze privat profesori?

Eu n-am auzit sa fie raspandit in lume HS. Sunt cazuri foarte rare, pe motive religioase, sau medicale. Aici este interzis.
Exista in schimb alta solutie: scoli private.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote