Subiect: Sanatate
View Single Post
  #198  
Vechi 11.02.2014, 19:46:06
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma indoiesc ca este o diferenta majora, indiferent de sursa, continutul e cam acelasi, > 90% apa, 7-9% acid acetic si probabil sub 1% urme din mediul sursa (vin/mere fermentate).
Cred ca uneori ne avantam mai mult din entuziasm, sa stabilim noi reguli, din pareri personale. Pentru ca nu e nici o diferenta intre un ateu care spune despre aghiazma ca e apa-chiora si noi, care, desi n-am avut deloc contact nici cu acel otet de mere de care vorbesc naturistii, dar nici cu oamenii care il folosesc in mod curent.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Singura modalitate prin care poti sa-ti cureti colonul (faza cu detoxifierea deja e o gluma sinistra de marketing) este o clisma.
Nu cunosc nimic despre efectele "colonhelp" si deci nu ma pronunt. Totusi, de aici si pana a spune ca este "o gluma", e cale lunga. Personal, sunt unul dintre cei care am urmat programul cu acest tratament si am ramas uimit. Ce spune X sau Y, daca au facut ei insisi si daca au urmat cu strictete cele indicate, este problema fiecaruia. Concret: dupa colonoscopii repetate la 6 luni, sau un an, am fost nevoit sa constat ca nici un tratament sau regim nu da randament in problema mea: polipi pe colon. Tehnica actuala il ajuta pe pacient sa vada cu proprii ochi, ce este acolo, fiindca (cel putin in cazul meu), am avut un monitor exact in fata mea). Initial am descoperit doi polipi, apoi dupa un timp, inca o pereche in alta parte, iar dupa mai bine de un an, aveam trei perechi de polipi, dintre care doi, peste 2 cm. Eram deja programat la Iasi la operatie si desi procedura nu e mare filozofie, nu pot sa spun ca nu eram ingrijorat, fiindca stiu din surse sigure, cand omori un polip, in locul lui apar mai multi "pui". In ajunul plecarii la Iasi, am sunat profesorul la care urma sa ma internez, si m-am scuzat, inventand o problema urgenta in familie. (Imi era rusine sa recunosc ca nu mai vreau sa ma operez!) Am inceput programul pentru cele 28 de zile, fara sa stau prea mult pe ganduri. Toate erau trimise din Anglia, inclusiv cafeaua pentru clisma, care trebuia sa fie neaparat verde si naturisata, fara alte adausuri. In ultima saptamana, desi practic, nu mancam nimic, ci doar beam, pot sa spun ca aveam o energie cum n-o mai avusesem din copilarie. Iar eu aveam foarte multe activitati fizice de facut, la care ma gandeam ca n-o sa le pot face față... Asta se intampla primavara. La inceputul anului urmator am plecat in Londra sa fac acolo examenul colonoscopic si sa intervin la nevoie. Ma asteptam ca din 6 polipi care erau acolo cu un an in urma, sa descopar mult mai multi si, evident, mai mari. De altfel, englezii, daca nu considera ca trebuiesti astfel consultat, nu se grabesc sa te programeze in spitalele lor. Ori eu, in urma rezultatelor si a examenelor vizuale, am ajuns sa-i conving sa ma ia in seama. M-au tinut 40 de minute in examen. Tot ce-au mai gasit a fost un mic polip de... 0.3mm. Si-atunci, sa-mi spuna cineva ca tratamentul pe care l-am facut... a fost o gluma!! Greseala mea, este ca nu ma pastrez si nu tin regim. Mananc de toate, beau o tuica mica si un sprit, practic, nici nu sunt prea constient de riscurile la care ma supun. Stiu ca trebuie sa ma programez la un alt consult, dar parca inainte as vrea sa mai urmez inca o data acel tratament de 28 de zile. E adevarat ca e scump, dar daca ajungi pe mana medicilor din Romania, (care te taxeaza, chiar de ai, chiar de nu ai) si pierzi mult timp prin spitale, cred ca varianta tratamentului ambulatoriu, e cea mai indicata. Iar daca-ti mai alegi si perioada din postul Pastelui, si-ti mai incluzi in program si cateva pravile, castigul e cu atat mai mare! Cura este de 28 de zile, dar se intelege ca in a cincea saptamana nu se intra direct in mancaruri, ci se face o reintegrare treptata, pana ne obisnuim cu toate. Cu atat mai mult, parca postul Pastelui este special conceput pentru probleme de sanatate. Pentru ca apar fructele de primavara, zarzavaturile proaspete si naturale din propria gradina, dar parca si organismul in sine tinde sa se regenereze incepand din Martie. Eu recomand oricui, orice problema de sanatate ar avea, sa incerce primavara, o cura totala de cruditati si daca se poate si o clisma pe zi. Eu, inainte de cea cu cafea, imi faceam o infuzie de rostopasca, pentru evacuare, abia mai apoi foloseam pe cea de cafea, care trebuia sa ramana vreun sfert de ora in colon.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote