Subiect: Postul negru
View Single Post
  #425  
Vechi 28.04.2016, 13:46:00
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Red Rose - citeam ca ai 50 kg la 1,70 si ceva. Nu te supara dar asta este foarte putin. Esti prea slaba.
Sophia,crede-ma pe cuvant ca nu-s prea slaba..sunt chiar ok..(am zis 50 si ceva...)si eu ma simt bine in pielea mea.Remarca ta imi aduce aminte de o replica a unui tip de la sala,venit de peste Prut...cand ne-am cunoscut, am schimbat 2-3 vorbe si mi-a zis ca la ei,"femeia frumoasa e cea multa"..:)Avea chiar o doza in compasiune in ochi cand mi-a spus asta... ce sa faci, nu poti sa placi la toata lumea..:)
O alta doamna in vestiar m-a intrebat daca sunt fotomodel..:) I-am zambit politicos si i-am spus ca nu...
Oricum, nu fac sport pentru ca-mi pasa cum arat ci pentru sanatate si pentru a pune ordine in viata mea...Alaturi de post si rugaciune , efortul fizic m-a ajutat sa trec peste niste momente f grele... Si inca ma mai ajuta..:)


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu inteleg aceste sali de fitnes. Mi se pare ca sunt pentru facut muschi.
O femeie sa faca 50 de flotari si inca alte cele? E prea mult, zic eu.
Nu-mi plac muschii nici la barbati si nici la femei.
Daca m-ai cunoaste si m-ai vedea in realitate, ti-ai da seama ca sunt departe de a fi Arnold Schwarzenegger ..Nu vreau sa ajung varianta lui feminina, fii pe pace...Si la sala daca te duci, poti sa optezi ce exercitii faci: cardio-banda, stepper, bicicleta, sunt pt slabit si ars calorii sau dimpotriva daca vrei sa dezvolti muschi, faci exercitii de forta-gantere, fiare, etc..
Sa nu crezi c-am ajuns la performanta sa fac 50 de flotari odata..nu, in nici intr-un caz..N-am musculatura atat de dezvoltata..Le fac pe rand(la inceputul programului 50 de flotari in serii de cate 10-15, depinde cum rezist), mai fac apoi cardio-banda de alergat sau stepper minim 40 min, apoi gantere, iarasi vreo 50 de flotari si inchei cu abdomene..
Si flotarile sunt de mai multe feluri, sa stii..mai grele, mai usoare....Eu fac in total 100 de flotari de alea normale (usoare)...La Flotari spartane de pilda, cu siguranta n-as reusi 100..:) Ce sa mai zic de flotari la adancime, cu 2 scaune..:)
Imi cunosc limitele si stiu pana unde sa le imping, crede-ma..:)


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cu postul alimentar mai spun ca depinde de organsimul fiecaruia.
Si eu cred ca trebuie sa ai liniste si odihna in acea perioada.
De altfel rostul postului duhovnicesc este, asa cum a scris Cristian pentru a intra in legatura cu Dumnezeu si a te ruga si curatii mintea si sufletul si etc. si nu de a trage la jug sau a face sport.
Sunt de acord cu tine, Sophia...Nu stiu altii cum sunt (ca sa-l citez pe Creanga), dar pe mine personal ma ajuta enorm sportul, cel putin cardio...efortul prelungit si constant(cel care te face sa transpiri si sa arzi calorii) iti induce o stare de liniste,pace interioara, multumire si impacare...Sunt de fapt hormonii fericirii cei care lucreaza..:) Daca mai adaugi la asta si o rugaciune din toata inima la Dumnezeu, zau ca face minuni..
Revenind ontopic, multumiri lui Alin si Florin pt informatii...M-am hotarat,Vinerea asta,ca si asa e Vinerea Mare, am sa incerc post negru..asa cum trebuie..fara mancare, apa..nici macar cafea dimineata...Sambata sper sa ma ajute Dumnezeu sa continui tot asa,poate cu un pic de hidratare, sa vedem..Iar Duminica, va fi bucuria si mai mare cand voi manca de frupt...Bineinteles ca zilele astea voi evita sportul...:)
Doamne ajuta la toata lumea si post usor in continuare..iata mai sunt numai 2 zile...Sa ne gaseasca Sfintele Sarbatori mai buni, mai impacati cu noi insine si mai pregatiti sa-l primim pe Hristos in viata noastra!
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote