Subiect: Postul negru
View Single Post
  #426  
Vechi 28.04.2016, 13:26:30
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

1.Mai chestia cu sala este ok pt femeile pagane.Adica daca vrei gimnastica sau
sa faci sport fa metanii (cu sutele).O femeie credincioasa niciodata nu-si
etalaza sanii, coapsele, fundul in vazul tuturor si niciodata nu ispiteste barbat
strain chiar daca ala alearga dupa ispite.

2.Multi barbati care se duc acolo se duc pt a se smintii uitandu-se la fundul si
sani femeilor nu pt sala in sine.

3.Fara sa vrei tu de fapt ii smintesti.Si asa cum le oferi ocazia ca prin formele
tale fizice sa desfraneze in minte cu tine sau cu altcineva, tu devi o ispita pentru ei. Iar cel care ispiteste va fi ispitit.

Si apoi tot tu in rugaciunea Tatal Nostru spui "si nu ne duce pe noi in inspita..".Pai de ce ii ceri lui Dumnezeu sa nu te duca in ispita cand tu insuti
esti ispita pt altii ?

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
,Vinerea asta,ca si asa e Vinerea Mare, am sa incerc post negru..asa cum trebuie..fara mancare, apa..nici macar cafea dimineata...
Mai intai de asta trebuie sa incerci sa tii o jumate de zi sa vezi cum te simti.
Sa stii ca si sarsaila poate posti negru.El e este duh.Duhurile nu mannca
nimic.Daca dorinta de post negru vine din obligatie sau "ca asa face toata lumea sa fac si eu" si nu vine dintr-o inima zdrobita de pocainta si de stoarsa
de plansul pacatului, degeaba tii tu posturi negre.

Citat:
Sambata sper sa ma ajute Dumnezeu sa continui tot asa,poate cu un pic de hidratare, sa vedem..Iar Duminica, va fi bucuria si mai mare cand voi manca de frupt...Bineinteles ca zilele astea voi evita sportul...:)
Dupa care iarasi sminteala la sala.
Citat:
Doamne ajuta la toata lumea si post usor in continuare..iata mai sunt numai 2 zile...Sa ne gaseasca Sfintele Sarbatori mai buni, mai impacati cu noi insine si mai pregatiti sa-l primim pe Hristos in viata noastra!
Fa-ti rost de un duhovnic, spune-i ca devi ispita si cauza de desfranare
ducandu-te la sala (incinta) unde barbatii se aduna sa admire: funduri, sani,
coapse.
Ca toata lumea stie ca sala de sport este primul loc de agatat inaintea clubului. De ce ? Pai simplu: ca nu trebuie sa astepti ora 23:00 pentru a desfrana (fie cu mintea fie cu trupul fie cu amandoua).

Vrei sa faci sport: metanii cu sutele.Mai ai energie: iei o sapa si o grebla
si te duci in cimitir si amenjezi mormintele altora pe care nu-i cunosti.
Si uita asa faci si sport si milostenie duhovniceasca.

A da, inainte de a face o actiune gandeste: "Hristos ar face aceea actiune ?
Hristos s-ar duce acolo ? Hristos ar face ce vreau eu sa fac ?"
Daca raspunsul este NU, atunci nu le faci.!

PS: sa stii ca o mama poate sa-si vindece fiul.De pilda daca in loc de sport la
sala (desfranare mentala) o mama ar face zeci sau sute de metanii la icoana
Macii Domnului rugandu-se :"Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, tamaduieste-mi copilul " sau ceva de genul.

Pt mai multe, vezi duhovnicul tau.
A da, si inca o chestie.Metania este singura gimnastica care atreneaza toti muschii corpului.Incearca si ai sa vezi ca
virgula cu tot cardio pe care il faci , nu poti sa faci 100 de metanii dintr-o data.Nu poti.N-ai cum.

Citat:
Sunt de acord cu tine, Sophia...Nu stiu altii cum sunt (ca sa-l citez pe Creanga), dar pe mine personal ma ajuta enorm sportul, cel putin cardio...efortul prelungit si constant(cel care te face sa transpiri si sa arzi calorii) iti induce o stare de liniste,pace interioara, multumire si impacare...Sunt de fapt hormonii fericirii cei care lucreaza..:)
Sunt endorfinele.
Citat:
Daca mai adaugi la asta si o rugaciune din toata inima la Dumnezeu, zau ca face minuni..
Nu prea merge rugaciune la Doamne Doamne, dupa ce ii smintesti pe aia de la sala, participand astfel la pacatul lor(malahie, desfranare), chiar dupa ce tu nu mai esti la sala si apoi sa te rogi la Dumnezeu.

Vrei cardio, alearga in parc si iti garantez ca nu sa poti tine pasul cu un individ care face cardio real (alergarea reala) decat pe benzile alea.N-ai cum.

Nu poti sa faci metanii, si simti "nevoia" de sala, atunci vorbeste cu sotul tau sa mai faceti un copil.
Si dispare nevoia de sala si inainte de a ramane gravida si dupa . (ca nu mai ai motiv sa te duci la sala.Ca nu mai de ce
sa ai motiv sa te duci la sala Endorfine, serotonina chesti d-astea )

PS:daca vii cu replica "Dar eu ma duc pt sport, eu nu ma duc pt...", "Dar eu pt sanatate...eu nu pt" sunt replici clasice ale iubirii de sine (orgoliu) si de dispret pt aproape("adica putin imi pasa ca il ispitesc pe ala si se holbeaza
la sanii si fundul meu, desfranand in minta sa cu mine, eu imi vad de "sanatate"
).Mai o astfel de "sanatate" e boala
curata, boala pe care Sfantul Ioan Gura de Aur o descrie foarte bine in omiliile sale. Citeste-le !

Last edited by Copacel; 28.04.2016 at 14:05:53.
Reply With Quote