View Single Post
  #526  
Vechi 11.08.2016, 01:44:15
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Vad ca Fericitul Augustin are o pozitie diferita - spune ceva de genul : Chiar daca duhul lui Samuel i-a spus lui Saul adevarul, aceasta nu face modalitatea prin care a fost adus de dincolo mai putin detestabila. Dupa care aminteste episodul cu Apostolul Pavel si femeia indracita care spunea adevarul, pe care l-am amintit si eu. Deci se confirma ca astia din BC, merg pe linia Sf. Augustin.
Nu-l mai citi pe Augustin, e eretic. Mă durea mintea ce prostioare am găsit la Augustin. Am scris despre 8 erezii ale lui. Poate are mai multe, nu știu, eu am găsit doar 8. De aceea noi îl cinstim ca fericit și nu ca sfânt, că scumpul de el cu neputințele lui atât a putut, dar din respect pentru frațiorii noștrii rătăciți, din apus, fiindcă pentru ei înseamnă tare mult opera lu' Augustin, l-am pus și noi în calendar, nu ca sfânt, dar ca fericit și fiindcă vrem să ne apropiem cumva de apus, să-i readucem în Biserică, l-am pus în calendare în 1982, în toate Bisericile, rușii, grecii, românii, toți. Poate vor vedea catolicii dragostea noastră și fapta noastră și vor ține cont de ea.

Deci nu Samuel a venit să-i vorbească lui Saul, prin vrăjitoare, ci demonii, cu care lucra vrăjitoarea.

Am vorbit aici de ereziile lui Augustin:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17756
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 11.08.2016 at 01:48:18.
Reply With Quote