View Single Post
  #19  
Vechi 04.08.2012, 01:42:55
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Posturi sunt destule la unele discipline,
mai putine la altele (de exemplu la geografie au fost, in centrul unde am dat eu examen, 13 pe un loc!),
iar la unele nu mai sunt deloc. Din varii motive, unele dubioase foarte.
La disciplina ta am vazut, consultind listele, ca erau zeci de locuri si o concurenta rezonabila, abia putin peste 1 candidat pe un loc.

Al doilea criteriu: localitatea. Pentru fiecare judet sunt afisate locurile pe site-ul edu.ro.

Tinind cont atat de localitate cat si de disciplina, rezulta numarul de posturi disponibile. Dar si acestea sunt de doua feluri: pe timp determinat si nedeterminat.

Toate detaliile le gasesti pe edu.ro
Zilele astea e forfota mare, pana se afiseaza rezultatele. Ai ce citi pe acolo...:)

La examene se iau note de tot felul, sunt multi factori... Din pacate anul acesta au fost schimbari necomunicate la timp si multi au ajuns in examen nefiind la curent cu anumite conditii, tematica etc. Deh, sistemul romanesc actual... Deci e bine sa te interesezi din vreme si sa incepi sa te pregatesti la chestiunile fundamentale.
Dar exista o noutate! Foarte important! De anul acesta se da examenul in 2 etape: inspectie la clasa (in luna mai) si lucrare scrisa (in luna august). La inspectie trebuie sa tii o ora deschisa, cu un profesor din scoala respectiva si un inspector de specialitate sau metodica. Ai nevoie de documentele scolare pentru lectie si desigur sa cunosti manualul dupa care invata copiii.
In concluzie, te poti pregati deja studiind foarte bine manualul scolar. Apoi cartile de baza in pedagogie, deoarece proba scrisa se da din pedagogie. Bibliografia este precizata clar la fiecare disciplina pe site-ul edu.ro

Din cate cunosc, la examenul de titularizare participa fara probleme cei care au licenta. Mai cunosc cazuri cand au predat Religie inclusiv studentii. Te poti interesa chiar la facultate sau/si la inspectorat.
In orice caz, sigur nu ai nevoie de master ca sa fii prof de religie la scoala/liceu.
Masterul e conditie pentru doctorat si pentru alte specializari.
Dar unii fac master in primul rand deoarece vor sa aprofundeze materia, deci din motivatie intrinseca, din pasiune pentru domeniul lor.

Indrumarile pe care ti le-am dat "cu mult talc", cum spuneai, vin cu anticipatie... Te vei lovi de multe probleme pe care desigur le vei rezolva la timpul potrivit. Eu doar am anticipat un pic, stiind din experienta care sunt principalele obstacole. Vor fi insa si altele, desigur, insa nu e deloc greu sa treci frumos peste ele, cata vreme iti vezi linistit de treaba.

Nu ti-am vorbit despre ce e frumos in scoala deoarece, pe de o parte stii deja din propria experienta, pe de alta parte vei descoperi singur, cu bucurie, ca profesor. Da, sunt mari satisfactii pentru cel care iubeste profesia de dascal.

Iti urez spor la studiu si rotunjirea dragostei pentru cei care asteapta profesori buni, intrucat multi asteapta...

Domnul fie cu tine si cu elevii tai, intru slava Lui!
Reply With Quote