View Single Post
  #154  
Vechi 08.02.2014, 15:50:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Repet, nimeni nu L-a vazut pe Tatal in Fiinta Sa. Dar Avraam L-a vazut, Isaac S-a luptat cu El, Proorocii Isaia si Daniel L-au vazut, dar in modul in care S-a aratat El.
.
Ca de fiecare dată când cineva îți arată un argument clar și distinct, preferi să-o ții pe-a ta până la absurd decât să-ți recunoști ignoranța și limitele tale culturale și/sau cognitive. Unde ai citit în Scripturi că în teofaniile amintite este vorba de Dumnezeu Tatăl?

Citat:
Am spus la ce se refera Sinodul de la Moscova, probabil ei credeau ca Paternitate se refera la Filioque si e de origine apuseana. Desi cred ca nu asta reprezinta icoana, ci e ortodoxa, mai ales ca provine din Rasarit, nu din Apus. E posibil ca atunci reprezentarile sa fi fost mai mult apusene, influentate de Renastere, adica un fel de tablouri.
Nu stiu daca Lossky s-a referit si la reprezentarea unui batran sau doar la reprezentarea Nasterii Fiului din veci. Eu inclin sa ced ca doar la partea a doua, altfel e contrazis chiar de Erminia picturii bizantine. E corect sa nu putem reprezenta Nasterea din veci, nici Fiul nu avea atunci trup material, pentru ca nu se intrupase.
Cred că horosul Sinodului de la Moscova este destul de clar. Mintea ta nu prea e clară, sau ambiția asta stupidă de a vrea să ai dreptate cu orice preț.
Dacă prin Erminia picturii bizantine înțelegi lucrarea lui Dionisie din Furna, te anunț că aceea a devenit "normativă" neoficial și ea s-a impus din lipsa altui îndreptar mai bun. Dionisie și-a scris manualul în secolul XVIII într-o vreme când iconografia suferise deja numeroase alienări sub influență catolică sau a modelor artistice. S-au zugrăvit și se zugrăvesc și astăzi compoziții iconografice cât se poate de autentice care nu se regăsesc în Erminia lui Dionisie din Furna.

Citat:
Am dat citatul in care chiar Lossky spune ca e o reprezentare din Rasarit care a ajuns apoi si in Apus. Si cea mai veche reprezentare de acest fel care s-a pastrat e din secolul XI, din Bizant.
P.S. Biserica de langa mine are pictata chiar desupra altarului o icoana cu Dumnezeu Tatal ca un batran. Cred ca majoritatea bisericilor au astfel de icoane.
Se presupune că ar fi o reprezentare din arta profană a Bizanțului, mai exact, și acolo fără prea multe exemple concrete. N-are legătură cu icoana bisericească. Și manuscrisul acela ilustrat la care face referire Lossky nu are conținut iconografic, ci decorativ.
De fapt nici nu e cea mai veche reprezentare a lui Dumnezeu într-o formă excesiv antropomorfizată. Pe un vas descoperit în Sinai este desenat un bărbat bătrân alături de o figură feminină și încă una neidentificată (sau mai bine zis, a cărei identitate încă este subiect de dispută între specialiști). Imaginea are o inscripție în ebraică cu următorul conținut: "Yahveh și a sa Așerah". Așerah, în mitologia unui curent gnostic de proveniență iudaică, ar fi "soția lui Iehova", deci prima imagine care s-a păstrat până astăzi cu Dumnezeu înfățișat ca un bătrân provine din mediile eretico-păgâne ale gnosticismului.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote