Subiect: Istoria noastra
View Single Post
  #105  
Vechi 20.05.2012, 02:26:31
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Trebuie sa urmarim firul putin logic si sa nu ne avantam in presupuneri prea fanteziste.Da apostolul Andrei a fost in tara noastra.Pe teritoriul actual al tarii noastre.Mi-e greu sa cred ca a calatorit mai departe de imprejurimile Tomisului si a celorlalte cetati de pe coasta marii negre.Acolo era un fel de capat al civilizatiei si incepea lumea barbara.Crestinismul a inaintat greu in interiorul tarii pentru ca altfel ar fi existat simboluri crestine in morminte iar ele nu exista.Nu spun ca nu erau si crestini dar ei nu erau semnificativi clar.Statul dac nu era crestin sub nici o forma iar crestinarea dacilor a fost un proces de durata.Eu cred ca a durat pana spre anul 800 daca nu si mai tarziu pentru anumite comunitati.Dovada o stau asocierea multor practici precrestine in diverse zone ale tarii cu sarbatirile crestine.Sa spunem ca Dacia este leaganul civilizatiei cred ca-i la fel cum am afirma ca Atlantida a existat cu adevarat,mai exact un lucru nefondat.Ca au existat comunitati care faceau o ceramica deosebita..aveau o fortificatie care s-a pastrat mai bine..nu contest.Dar un stat centralizat si birocrat nu a existat sub nici o forma.Cred ca nu a existat cu adevarat nici sub Burebista si Decebal ei fiind mai degraba sefi de trib care au supus triburile vecine ..fortificand localitatile si incercand sa centralizeze cate ceva.Teritoriul lor cred ca se referea mai mult la zona pe care o puteau jefui fara sa deranjeze pe altii.Insusi Herodot spune ca dacii sunt cei mai viteji dintre traci dar ca cea mai nobila preocupare a lor este jaful..:).Pe cand egiptenii construiau piramide si aveau functionari statali care scriau ..si scriau tratate de astronomie printre altele..dacii nostri se inchinau la stele si se bateau cu mistretii pentru ghinde.Civilizatia Dacica se aseamana foarte mult cu cea a triburilor germanice..Nu stiu sigur daca erau chiar inruditi iar preistoria noastra este tipica intregii Europe.Romanii ne-au cucerit pentru ca in primul rand cred ca ne laudam ca si acum cu aurul de la gat..:))..Si pentru ca erau mult mai avansati si mai pregatiti decat dacii.Nu contest vitejia lor..Dar totusi deznodamantul cred ca era stiut atat de Traian cat si de Decebal.Pe de alta parte originea noastra este clar aici..Dovada sta insasi Columna lui Traian pe care am studiat-o in detaliu(La muzeul de Istorie).Portul nostru popular nu s-a schimbat prea mult..nici fizionomiile..probabil nici adn-ul.De remarcat o povestioara.Atubnci cand Badea Cartan a mers pe jos la Roma pentru a vedea cu ochii lui Columna..a ajuns noaptea si obosit s-a culcat pe caldaram langa ea.Vazut dimineatza de trecatorii Romei a facut senzatie iar ziarele au scris ca un dac a coborat de pe Columna.Badea Cartan purta costumul taranesc care exista si astazi in zona Fagaras.Apropo de Badea Cartan .Un mare roman .Va rog sa cititi despre el si sa-i vizitati casa memoriala atunci cand parcurgeti Transfagarasanul.
Reply With Quote