View Single Post
  #9  
Vechi 25.01.2010, 14:09:35
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu am ajuns la concluzia, mai ales vazand cam unde se intampla calamitatile naturale (adica in zone sarace cu precadere), ca Dumnezeu arata cu degetul prin ele: "uitati-va aici, i-ati uitat, faceti ceva odata!". Arata unde se afla oamenii necajiti ai lumii si ca trebuie sa fie ajutati. Prea se aduna numai in anumite zone totul si in altele deloc. (...) Nu cred ca este o pedeapsa a lui Dumnezeu. Sunt oameni destul de pedepsiti si asa. (...) Intrebare: voi ati adopta un copil din Haiti de ex.?
Nu este doar atat, ca sa ne atraga noua atentia spre acele locuri.
Imi vin in minte miile de sate si asezari din Africa si alte asemenea zone, unde nu au loc nici calamitati, nici altceva de acest gen.
Si sunt sigur ca nevoile de pe acolo sunt cu mult mai mari decat in zonele cu calamitati.

Cutremurele sunt totuna cu inundatiile, cu incendiile si cu alte asemenea manifestari ale naturii.

In primul rand ele au loc cu ingaduinta lui Dumnezeu.
Cand poporul ales se indeparta de slujirea adevaratului Dumnezeu si incepeau sa se inchine la pietre si animale, atunci Domnul ingaduia asediul asupra lor a unui neam vecin.

In al doilea rand, acestea sunt o urmare fireasca a naturii in fata a ceea ce facem noi cu ea.
Noi distrugem natura si tot noi ne plangem de urmarile firesti ale faptelor noastre.
Nici macar animalele nu fac ce facem noi in lume. Suntem din ce in ce mai iresponsabili.

Acestea au loc spre a ne aduce aminte ca nu noi suntem ultima realitate intre cele existente si ca nu noi tinem lumea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote