View Single Post
  #10  
Vechi 24.06.2011, 20:53:12
Guru inc. Guru inc. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 187
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Nu, frate, nu merita raspuns! El (troll-ul) nu se foloseste de raspuns iar fratia ta cazi in pacatul vorbirii fara rost (asta vine din mandrie). Cand un crestin vorbeste o face fie ca sa zideasca fie ca sa ispiteasca. Ce crezi, vei putea zidi aceasta persoana in vreun fel, chiar daca ar exista in realitate si purtand aceste probleme declarate? Sunt sigur ca nu, mai ales, nu aici pe forum!

Presupunand ca persoana R.M.Pitulice exista, asa cum se descrie, deci nu ar fi troll, are sigur nevoie de o altfel de atentie duhovniceasca, iar abordarea lui serioasa pe acest mediu informational nu-l va ajuta, decat poate daca i se spune sa mearga la duhovnic si sa lucreze acolo in ascultare!

As intreba totusi: raspunsul, "prinderea in hora", la aceste ispitiri poate fi daunator duhovniceste? Sunt sigur ca sunt persoane, poate si fratia ta in cazul de fata, care incearca sa raspunda din dragoste si buna credinta. La prima vedere asta nu ar putea fi pacat. Totusi, daca nu foloseste persoanei care intreaba, ea neexistand, si daca in duhovnicia autentica nu exista sabloane ce se potrivesc la doua situatii, chiar si identice sa fie situatiile, nu crezi ca vorba aceluia care raspunde este in van? Pierdere de timp, ispitire suplimentara, accentuarea mandriei proprii... Multi alti draci pandesc si sar astfel pe omul care cade in plasa. Peste aceasta, nu trebuie nesanctionata continua intoxicare a acestui spatiu, care de majoritatea utilizatorilor este perceput (sau macar solicitat) ca ziditor de suflet si in Duhul ortodoxiei autentice, dar care si din cauza acestor actiuni devine, de multe ori, o veritabila cocina de porci unde ti-e teama sa mai lucrezi cu margaritare reale. Astfel sunt proliferate impostura si diletantismul, sarlatania duhovniceasca si chiar ispitirea spre ratacire, acolo unde de fapt ar trebui sa fie, intr-o lucrare continua in directia ziditoare, o prelungire si, in unele cazuri, o alternativa moderna la lucrarea de invatare, de intrajutorare, de sprijinire, toate prin cuvant (scris), spre desavarsirea duhovniceasca a omului.

Unii vor striga: da' ce daca spun si eu ceva pe tema "cutare", ca de-aia este forum? Eu spun ca este bine sa avem dialog, este bine sa discutam, dar cand sustii ca esti invatator, vreau sa-ti sustii competenta ca invatator real. Asta se poate face nu numai prin diplome, bibliografie, note de subsol ori "trimiteri", ci macar prin bunul simt de a nu interveni in probleme despre care ai luat cunostiinta prin intermediul "Google" cu 30 de secunde inainte de a lua hotararea sa te faci remarcat pe forum, sau justificand cu "asa am auzit".

In afara "invatatorilor" prosti-fudui nu am "certat pe nimeni pe aici, poate doar uneori pe ratacitii care, din rautate diavoleasca, nu din nestiinta, terfelesc Biserica si invatatura ei. Pe ceilalti carora le-am "contrazis" scrierile la un moment dat (ca si fratiei tale), am incercat sa-i invat cu dragoste, de moment ce nu m-am ascuns in spatele vreunui pseudonim.

Iarta-ma, frate! Iertati-ma toti, va rog!

atitudinea dumneavoastra este meschina si manipulatoare si incurajeaza superstitia si ignoranta.. va place sa manipulati masele si sa le tineti in frau... voua preotilor va place prostimea... din pacate nici acelora nu le serviti la nimic... degeaba... Hristos zice : sarac am fost si nu m-ati primit , gol si nu m-ati imbracat , in temnita si nu m-ati cercetat , insetat si nu m-ati adapat , infometat si nu mi-ati dat sa mananc... pe oaia grasa ati junghiat-o, turma nu ati pascut-o, pe cea slaba nu ati intarit-o , pe cea bolnava nu ati lecuit-o, pe cea rănită n-ați legat-o; pe cea rătăcită n-ați întors-o și pe cea pierdută n-ați căutat-o... vedeti domnule preot si cititi pe proorocul Iezechiel cap 34, de unde este extrasa si ultima parte...
Reply With Quote