View Single Post
  #10  
Vechi 07.09.2011, 12:53:42
Deviant Deviant is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Deviant
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Chiar si numai acest cuvant si ma infior...
Ce maestru, maestra? In ce pana la urma?
Sunt categoric impotriva a orice stiinta, mijloc, daca vreti, de vindecare ocult.
Am avut o experienta- care n-a depins prea mult de mine, m-am trezit bagata in ea, de sora mea care voia sa-mi vindece fiica... n-am condamnat-o, atat a gandit ea, intentia ei a fost buna, dar a fost inselata- cu o persoana care spunea ca trateaza cu bioenergie, prin 1993, cand la Cluj aparuse aceasta specie ca ciupercile dupa ploaie. Era Caritasul in floare....si veneau ca mustele la .... Cand mi-am dat seama, Dumnezeu m-a luminat, ca ceva nu e in regula cu nenea bioenergetician, am rupt imediat legatura categoric si definitiv.
Si acesta batea moneda pe credinta, bla, bla, bla, e nada cu care-si agata clientii..Privirea lui avea ceva malefic, alaturi de alte ciudatenii. I se citea in ochi.

Chestia cu Maestru e o traducere proasta din limba japoneza, dar daca e mai ok pentru tine, Profesoara mea sau Sensei.
Si e Maestru deoarece e ultimul grad al unui sistem... adica teoretic stii toate tehnicile, nu inseamna altceva Maestru in Reiki... si cine zice ca Maestru in Reiki inseamna ceva in sensul Maestru spiritual, fara pacate etc... e un prost si da sunt impotriva lui.
Nu toti oamenii sunt lafel, ca daca ar fi sa bagam intr-o categorie dupa un om, la cati preoti am vazut facand prostii... ar trebui sa ii numim pe toti intr-un mod anume nu?

Si chestia cu Magia si Magii... care au fost primii la cand s-au nascut IIsus?? Magii, care s-au luat dupa o stea (astrologie). Deci Magii sunt buni, iar vrajitorii rai.
Magia alba si magia neagra este categorisita asa deoarece, Magia poate fi folosita in doua scopuri : 1. Persoanle, egoiste, rele
2.Pentru lume, sa ajuti oameni si bune

Magia este aceeasi dar conteaza cum e folosita si poate termenul inspaimanta dar... pentru Magi, Iisus facea magie, deci termenii conteaza si se creeaza confuzii. Deci nu judecati asa usor si nu categorisiti atat de repede. Nimic nu e in totalitate bun si nimic nu e in totalitate rau (teoria relativitatii).

Totul e sa fii deschis la minte si sa nu dai in fanatism, dupa parerea mea, dar eu sunt mai deschis spre analiza si deductii si nu accept orice motamo, analizez si trag concluzia, daca e ceva bun si ma ajuta, accept, daca nu NU.

Last edited by Deviant; 07.09.2011 at 13:15:52.
Reply With Quote