View Single Post
  #29  
Vechi 20.09.2012, 09:48:24
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Da, este.
Ortodocsii practica abstinenta totala: vrei copii - ai relatii conjugale. Nu vrei - nu ai deloc.
Catolicii practica abstinenta periodica: vrei copii - ai relatii conjugale. Nu vrei - nu ai relatii doar in perioada de fertilitate a ciclului unei femei. Asta inseamna o medie de 10 zile + 5 zile de la inceputul ciclului.
asta in cazurile ideale. In realitate, viata bate teoria. Rar am intalnit familii ortodoxe care sa se fereasca de nasterea de prunci prin infranare. Alte familii de crestini imi marturiseau cu senitatate ca de cand si-a pus steriletul nu mai ramas gravida. Dar avorturi nu a facut...

Exprimarea initiala era neclara. Cel putin eu am inteles ca abstinenta ortodoxa o intelegi doar prin relatii conjugale in zile fertile. Or asta e o anomalie.

sustin abstinenta in familie pe perioade determinate, cat sa nu fie pagubiti nici unul dintre soti.
Din discutiile purtate cu unii prieteni, am inteles ca o metoda eficienta e de a dormi separat. Apoi alimentatia. O alta metoda care ajuta sunt metaniile atunci cand trupul isi cere drepturile. Si un alt lucru pe care l-am observat este munca. Dupa o zi istovitoare de munca, singurul lucru care il doresti la sfarsitul zilei e un pat confortabil si un somn tihnit.
Dar repet, solutia functioneaza pe termen scurt(o luna, doua , trei). E posibil sa functioneze si pe un termen mai lung, dar eu inca nu am cunostinta practica de asta.

In definitiv, ce vorbesc eu...Sunt deja la a patra nastere in termen de 6 ani...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote