View Single Post
  #101  
Vechi 28.08.2013, 23:56:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Critica ta este generalizatoare si bazata pe o judecata pripita.

Impartasatania nu se da des doar pentru ca cineva flutura stelutzeul cu impartasania deasa.

Din ce ai spus pe tema asta, nici un cuvintel despre riscuri, care nu or fi chiar cum zice opozitia, dar exista.

Te-ai gandit ca nu se practica poate pentru ca la majoritatea, riscurile (si ce sa zicem, direct, dezavantajele) depasesc virtualele avantaje?

Curand ai sa ne spui ca si oprirea de la sfanta impartasanie nu e corecta, pentru ca de fapt asta si este impartasirea care nu se practica obligatoriu-saptamanal cum o intelegi tu.

Omului i se ofera o perioada de "recuperare duhovniceasca" in care trebuie sa arate ca a valorificat ceea ce a primit pana in acel moment.

Sunt sigur ca daca cineva are perceptia duhovniceasca a ceea ce ii ofera concret Sf. Impartasanie si duce lipsa, preotul nu-i va refuza impartasirea mai deasa.

Dar asa, sa o administrezi des, la gramada, doar dintr-un motiv pretins teo-logic, si mai mult, plasand o data cu asta o buna parte a responsabilitatii spirituale de pe umerii duhovnicului pe cei poate prea firavi ai ucenicului (ai argumentat ca se poate face si fara spovedanie de fiecare data) nu este tocmai in regula.
Alin,

Ar trebui să-mi schimb semnătura așa: Ori de cîte ori vedeți că scriu despre Spovedire și Împărtășire, să știți că mă refer strict la creștinii ortodocși care au o viață de credință trăitoare, doar la cei care sînt activi duhovnicește, la cei praticanți. Eu nu discut cazurile așa-zișilor ortodocși de ocazie care nu au nici măcar cunoștințe minimale de cateheză. Pe aceia nici preotul nu-i cunoaște dat fiind că vin rar la biserică și pentru ei nu se pune problema Împărtășirii de fiecare dată.

Dacă tot aduci vorba de riscuri, spune-mi care sînt ele pentru tine de exemplu. De ce te temi să te împărtășești săptămînal?

Perioadă de recuperare duhovnicească?!

Da, dar din motivul unei false smerenii, în realitate ortodocșii nu propun duhovnicului să se împărtășească mai des. Bine-ar face să dorească asta și clar că preotul se va bucura - dar o fac? Nu. De ce? Pentru că sînt mereu condiționați de ”obligativitatea” spovedirii și a postului de N zile cu tot ce presupune perioada asta și preferă să se relaxeze pînă la următorul post mare cînd lumea obișnuiește să se împărtășească în mod normal.

Canoanele apostolice constituie un argument pretins teologic? Scrierile atîtor Sfinți Părinți - la fel? Nu te înțeleg.

Umerii slabi ai ucenicului trebuie întăriți cu Euharistia în primul rînd. Fără participarea cît mai deasă la comuniunea cu Hristos și cu Biserica ne lipsim de un mare ajutor care ni se oferă săptămînal - și asta o spun Sfinții Părinți, nu eu sau altcineva.

Știi, este o profeție că în ultimii ani înainte de Judecata de Apoi ni se va lua Sfînta Liturghie. Se pare că acum noi sîntem cei care refuzăm ceea ce ni se oferă la Liturghie și, mai tîrziu, vom vrea să ne împărtășim și nu vom mai avea cum.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 28.08.2013 at 23:59:17.
Reply With Quote