Subiect: vreau un sfat
View Single Post
  #15  
Vechi 19.02.2014, 08:40:08
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UserName Vezi mesajul
Buna seara! As vrea sa cer un sfat... Am cunoscut acum cateva luni o fata. Ei ii placea de mine, insa mie la inceput nu imi placea de ea. Am fost prieteni buni, ne vedeam des, dormeam impreuna, era totul frumos. Ne-am hotarat sa fim intr-o relatie datorita ei, pana mi-a spus ca a fost cu un baiat 3 ani de zile si ca inca nu l-a uitat.A trecut un an si ceva de cand s-au despartit. Acel baiat are pe cineva acum. Au ceva timp de cand sunt impreuna, a cerut-o in casatorie.Dar continua Intr-un fel sau altul isi bate joc de prietena mea cea mai buna.. Sunt sigur de asta. Rade de ea, dandu-i sperante. Acum, dupa ce totul a trecut cat de cat, nu se mai gandeste la el atat de mult, am adus in discutie de chestia asta si mi-a spus ca oricand l-ar primi inapoi, doar ca nu mai simte atat de multa durere in suflet cand se gandeste la el. Ne-am certat, ne-am despartit, acum iar ne-am impacat, dar ca prieteni buni pentru ca ea are pe altcineva de putin timp.Eu imi doresc sa o am alaturi de mine ca iubita, nu ca prietena buna. Si desi nu se inteleg prea bine , inca sper ca se vor desparti si va fi a mea..Au vreo saptamana, cred. Roata mi s-a intors.... Dar sper totusi ca va fi a mea... Exista vreo rugaciune care sa ma ajute in chestia asta? Sunt destul de realist si stiu ca viata merge inainte. Sunt alte lucruri in viata care ne pot face sa suferim mai mult de atat. Dar, eu o vreau pe ea, vreau sa fie sufletul meu pereche. Pot spune ca o iubesc, dar vreau sa isi uite trecutul. Imi doresc ca Dumnezeu sa imi lumineze mintea, sa pot face in asa fel incat sa il uite pe baiatul ala... Iar de va fi a mea, niciodata sa nu se mai intoarca la el. Sa ma iubeasca.. Ce pot face? Nu pot sa o las.. O iubesc, simt ca am nevoie de ea si poate ca e putin egoism... Ar fi trebuit sa o las sa isi faca viata, daca o iubesc atat de tare, dar imi e greu fara ea. Vreau sa am puterea de a face-o sa uite trecutul, de a face-o sa ma iubeasca si sa fie sufletul meu pereche... Stiu ca Dumnezeu e Iubire... Stiu ca la el toate sunt cu putinta si sper sa ii roureze inima ei cu o picatura din Duhul Sau cel Sfant. Atat cat sa ma iubeasca si sa ii schimbe mentalitatea.. Sa fie iubirea mea...
Cam incurcata poveste! Acum din moment ce spuneti ca o iubiti, presupun ca ati facut tot ce e omeneste fizic posibil ca sa fiti impreuna cu ea!
Acum ar fi bine sa aveti o discutie serioasa cu ea, in care sa-i spuneti ca vreti sa-si clarifice sentimentele fata de dumneavoastra si sa va spuna clar si lamurit ce simte pentru dumneavoastra. Stiu- e dureros sa nu poti fi cu persoana pe care o iubesti, dar daca ea nu are acceleasi sentimente fata de dumneavoastra nu prea aveti ce face. Dragoste cu forta nu se poate!
Oricum, va doresc sa vrea si ea sa fie impreuna cu dumneavoastra, iar daca nu se poate va doresc multa tarie de caracter si putere sa treceti peste aceasta situatie.
Reply With Quote