Subiect: Rabdarea
View Single Post
  #23  
Vechi 25.05.2015, 01:53:39
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Binule, ma ingrozesti. .
Teatru.
Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Tu iti dai seama ca tocmai ai justficat arderea sau orice alta executie a "ereticilor"?
"am justificat"...doar in mintea ta.
Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Nici o teorie filosofica/ideologie politica/dogma religioasa nu valoreaza cat viata unui semen.
Propozitia de mai sus e ... teoria ta filozofica....si astia care cred in teorii filozofice/ideologii politice/dogme religioase sunt fanatici periculosi( "Ma ingrozeste modul in care fanatismele eclesial-dogmatice si politico-ideologice isvorasc din aceeasi mlastina imunda a subiectivismului care isi are propria ingustime ca idol, ingustimea confesional-organizationala privita ca arhetip al perfectiunii." )


Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Cand vei fi capabil sa creezi viata, de preferat ex nihilo, anunta-ma; te voi recunoaste ca zeu. Pana atunci, esti doar unul din miliardele de inregimentati subiectivi..
Dumnezeu a creat viata ex nihilo,il recunosti ca Dumnezeu? Problema e ca Dumnezeu vine cu ideologia Sa si cum tie nu-ti plac ideologiile....


Citat:
Cu fiecare postare precum a ta citita, mai moare in mine si in altii ca mine o cuanta din ceea ce, candva, era "credinta".
Asta se cheama justificare vicleana...dai vina pe altii pentru [...]tale.

Citat:
Partea rea este ca exact ca tine gandeau inchizitorii in Roma, Calvin in Geneva, Robespierre la Paris si Stalin la Kremlin. "Dogma Bisericii/doctrina Partidului e mai presus de viata
"

Te contrazici singur.Teoria ta filozofica era ca: " Nici o teorie filosofica/ideologie politica/dogma religioasa nu valoreaza cat viata unui semen."?dar tu ucizi semenii tai ,jertfindu-i pe altarul filozofiei tale....daca nu erai ipocrit nu judecai pe nimeni caci viata oricarui om(Stalin,eu sau oricine altcineva)e mai presus de orice filozofie si cu atat mai mult de filozofia ta.

PS:tu nu prea ai idee ce inseamna dogma, daca pui dogma Bisericii ,adevarul revelat de Dumnezeu alaturi de ideologiile politice inventate de oameni...dar iti dai si tu cu parerea .
Reply With Quote