View Single Post
  #18  
Vechi 11.04.2019, 20:51:59
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Domnule Moroco sau vsovi, eu nu sunt decât un păcătos oarecare.
Sfântul este Domnul Iisus Hristos ca Dumnezeu și ca Fiu al Sfântei Treimi născut ca Fiu al Omului din preasfânta fecioară Maria, maica Lui.

Văd că m-ai lingușit și că m-ai ”apărat” numindu-mă mereu sfântul Petru7 de parcă am fi amici și ne-am cunoaște și de parcă te-ai fi referit la acel sf.Petru de acum 2000 de ani. M-ai numit Chefa și ai vorbit despre mine ca despre un mare sfânt, un foarte apostol, pe când eu am mărturisit în postările mele că sunt doar un mare prost în general și un păcătos plin de vicii. Mulțumesc totuși că mă vezi și pe mine ca pe marii sfinți Apostoli ai Domnului. Mi-a plăcut că vrei să acorzi respect bătrânilor cu părul alb. Însă comform cu înțelepcunea VT dată prin regele Solomon căruntețea e o cinste doar în cazul în care ai adus dealungul vieții roadă Domnului, așa cum rodește bobul, uneori 30, alteori 60 sau chiar 100. Eu nu-mi permit să mă joc cu cuvintele ca și domnia ta și nu e nevoie să faci pe avocatul pentru mine, sper că mă descurc. Nu sunt atât de senil încât să fie nevoie să te porți cu mine ca și cu un idol.

Și nu mă deranjază să fiu făcut în fel și chip de către cei de pe forum căci eu mă desăvârșesc în răbdare și așa îmi va câștiga Domnul Sufletul meu.

Văd că ai mers pe toate firele de discuție ca să te bagi în seamă folosindu-te de preznța mea pe forum. Eu nu am cum să-ți răspund la salutul de revenire pe forum căci sunt pentru prima oară pe forum și încă nu m-am obijnuit să dialoghez. Tu însă parcă ai fi un obijnuit al casei, lucru care mi se pare un pic cam anormal, copilăresc, pueril. Practic nu te poți hazarda să faci speculații atât de fanteziste despre ce scriu și despre ce am vrut să spun.

Pe scurt aș vrea să fii mai reținut când scri despre mine căci nu sunt eu ce spui tu despre mine ci sunt un simmplu păcătos. Deci Domnul e sfântul și nu eu.

Cât despre linkul cu șahul și cu ce ai mai încărcat pe Youtube dovedește că deși ai citit scriptura și că deși spui sau scri lucruri interesante, nu ai o creștere creștină cuvincioasă și serioasă așa că practic, prin ceea ce publici pe net și ce scri pe forum ești lipsit de credibilitate, de cinstea de a aplica corespunzător sfânta învățătură.

Iată, am scris și eu o mulțime de cuvinte ca și tine că și așa ți-a plăcut să te vezi pe tine în sfintele mele patimi. Păi eu nu sufăr dacă mi se dă o palmă ci eu întroc și celălalt obraz cu bucurie și nu mă victimizez ca tine. Ce ți-au făcut colegii de forum de ai fost banat? Ți-au spus adevărul și n-ai putut să suporți.

Am văzut că ai avut un nickname Trimisul. Ei bine cine te-a trimis pe forum? Credincioșii din linkul din semnătura ta sau preotul tău sau duhovnicul tău sau cine? Te-ai trimis singur cumva sau te-a trimis vreun drac sau cine să cred că te-a trimis pe tine pe forum și ca să mărturisești ce?

Pe mine nu e nevoie să mărturisești că sunt un sfânt căci sunt doar un păcătos oarecare și un prost plin de ”valoare”. Te rog deci să nu mă mai aperi și să nu mă mai lingușești. Îți mulțumesc totuși pentru încercarea frumoasă de a face pace pe firele de discuție dar Domnul nu a adus pace ci sabie și sabia Domnului este Cuvântul smerit.

Nu mă mai ajuta căci părul meu alb nu înseamnă senilitate și handicap fizic. Încă mă descurc împreună cu Domnul ca să fac față oricărei discuții, oricărei situații.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 11.04.2019 at 21:31:55.
Reply With Quote