View Single Post
  #4  
Vechi 19.12.2011, 12:28:57
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de curici bocea ionut gheorghe Vezi mesajul
vreau sa gasesc si eu niste raspunsurii si va rog sa ma ajute cineva, am facut si eu pasul asta m-am spovedit am inceput sa citesc cate o carte sfanta,din biblie,dar am constat ca mi sa umplut ganduriile de hule,batjocorii la cele sfiinte cuviinte greu de spus greu reusesc sa spun o rugaciune fara sa fiu atacat de aceste gandurii am devenit nervos ,si fara speranta asa cred eu dar sper ca bunul Dumnezeu sa ma ierte pentru aceste huiduielii si toate cele ,recunosc am dus o viata plina de pacate si vreau sa merg pe drumul cel bun,si sper sa pot alunga aceste gandurii din mintea si inima mea.NU VREAU SA supar pe nimeni iar daca o fac iertare va cer.Va sunt recunoscator daca mi-ati da o mana de ajutor ....un sfat e bineprimit si vreau sa ma spovedesc din nou ca poate nu mam spovedit curat sau cine stie unde am gresit in incercarea mea,...am 25 de ani si abia acum cu ceva timp in urma am facut pasul acesta (sf spovedanie) si imi pare rau ca sa intamplat acum ca daca faceam asta mai demult poate nu mai picam in pacate grele si era totul mai bine pentru mine (ce pot sa fac in continuare.......va rog ajutati-ma)
Ca sa poti sa te intorci in sanul Bisericii, trebuie, in primul rand, sa iti doresti asta cu adevarat. Cauta-ti un duhovnic bun, care sa te ajute si sa te indrume.
Apoi intreaba-te de ce vrei sa faci aceasta schimbare. Iubirea pentru Dumnezeu trebuie sa fie un stimul mai puternic decat teama de pedeapsa pentru pacatele tale. E ca si cu parintii tai: nu vrei sa ii superi, pentru ca ii iubesti si ii respecti, nu pentru ca ti-e teama de ei. Se spune ca trebuie sa traiesti cu frica de Dumnezeu. Eu spun ca e mai bine sa traiesti cu dragoste de Dumnezeu.
Dumnezeu Tatal te va primi cu bratele deschise daca tu iti doresti intr-adevar sa te intorci catre El. Sa mergi la spovedanie si la liturghie nu e de-ajuns. Trebuie sa iti redescoperi credinta, sa schimbi si alte lucruri in viata ta, in afara de faptul ca te trezesti duminica mai repede pentru a ajunge la Biserica.
Reply With Quote