View Single Post
  #3  
Vechi 05.11.2010, 16:56:59
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit alta minune

„Și de cancer poți muri sau nu,
totul depinde de tine…”
Mă numesc Elena Vascan, am vârsta de 51de ani. Scriu aceste rânduri pentru a-I mulțumi bunului Dumnezeu că exist și câtorva persoane care au fost alături de mine atunci când am trecut prin cea mai grea perioadă din viața mea.
Acești oameni, cărora le mulțumesc tot restul vieții mele, sunt:
- cei din familia mea,
- câteva rude care m-au susținut material și moral,
- prof. dr. Irinel Popescu, Dr. Teoharie Marinescu,
- ieromonahul Sava de la mănăstirea Radu Vodă din București.
Pe scurt, pot spune că, în vara anului 2006, am fost nevoită să mă internez datorită faptului că pierdeam în greutate, astfel, a trebuit să caut cauza.
După câteva investigații am fost sfătuită să fiu operată la stomac, lucru care s-a și întâmplat pe 6 septembrie 2006. Operația a fost făcută la București, la spitalul Fundeni. După operație, familia a fost anunțată de către profesor că am neoplasm (cancer) gradul 3, fază destul de avansată a bolii, fără ca eu să știu, aflând apoi pe parcursul tratamentului.
Pot spune că eu, până atunci, nu am rostit cuvântul cancer. Am refuzat să cred că am așa ceva. Tot timpul mi-am zis: „Dintr-o simplă răceală poți muri sau nu, așa și de cancer poți muri sau nu, totul depinde de tine”. Am convingerea că trebuie să ai, mai ales în astfel de momente, o gândire optimistă, să ai răbdare. În sine, răbdarea este o virtute pentru că ea are ca rod nădejdea în Dumnezeu.
Acum e momentul să spun că am primit o educație spirituală de la fiica mea, Nicoleta. La îndemnul ei am ajuns la părintele S., căruia îi mulțumesc tot timpul.
Pot spune că am ascultat în totalitate îndrumările medicului. Am făcut chimioterapie (citostatice), radioterapie – tratament foarte greu de suportat, dar tot timpul mi-am zis: „Trebuie să fie bine”.
Aproape de fiecare dată când începeam tratamentul, timp de 10 luni, treceam pe la părintele S. pentru spovedanie. Foarte uimită eram când primeam telefon de la părintele S. Mă întreba ce fac și dacă mă țin de rugăciune, căci dumnealui se roagă în continuare pentru mine. Ce spuneți?! Mai rar așa preot, să se intereseze de sănătatea oamenilor, lucru pe care medicii îl fac foarte rar, cu mici excepții.
La 6 luni după operație, supărare mare!!! La examenul tomografic au apărut la stomac câțiva ganglioni. Am venit plângând la părintele S. Și ce credeți că mi-a zis??? „Așa cum au apărut ganglionii, pot să și dispară”, lucru care s-a și întâmplat.
În luna mai 2007, la îndemnul fiicei mele, Nicoleta, am mers în Grecia, pe insula Eghina. Acolo se află moaștele Sfântului Nectarie. Pot spune că a fost destul de greu să ajungem acolo (atât fizic, cât și material), dar am reușit. Când am ajuns, surpriză mare!!! „Raiul pe pământ”. Vă doresc să ajungeți acolo. Așa cum poate bine știți, Sfântul Nectarie Taumaturgul este unul dintre cei mai iubiți și mai căutați sfinți de către toți credincioșii. Foarte mulți oameni care au venit de-a lungul vremii să se închine la sfintele moaște aflate la Mănăstirea Sfânta Treime din insula Eghina au plecat vindecați sufletește și trupește. Același lucru s-a întâmplat și cu mine.
Ajungând în țară, la București, am mers direct la clinică pentru a-mi continua tratamentul. Surpriză însă, doctorul care mă supraveghea din punct de vedere medical a spus să oprim tratamentul deoarece sunt „clinic sănătoasă”.
Așadar, Îi mulțumesc încă o dată bunului Dumnezeu că exist, îi mulțumesc fiicei mele Nicoleta că m-a îndrumat să merg la mănăstirea Radu Vodă, unde, datorită părintelui S. am învățat că trebuie să accept situația așa cum este, căci prin rugăciune totul poate reveni la normal, lucru care s-a întâmplat și în cazul meu.
(Elena Vascan)
Reply With Quote