Subiect: Calugaria alba
View Single Post
  #22  
Vechi 26.03.2007, 22:29:22
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Citat:
În prealabil postat de Clausemi
ory
Eu simtul umorului si veselia le-am avut de cand m-am nascut si cu ele am sa mor...ca-mi zicea si mama cand eram bebe mic am fost foarte bolnava,numai prin spital statea cu mine si cu toate astea de cate ori ma trezeam din somn si dadeam cu ochii de mama incepeam sa rad,ceea ce fac si pana in ziua de azi.:D in cida faptului ca,poate aveam dureri sau probleme.

Altceva..eu nu am gustat putin din calugarie...cativa ani nu stiu daca este putin pt lumea asta...dar stiu ca pt Hristos si Imparatia Lui e cam nimic,adevarat.
Iar prin ceea ce mi-ai raspuns ai pus punctul pe I :"daca intentia nu este precedata de adevarata calugarie,eu nu-i vad rostul in societate."
Foarte adevarat...tocmai de aceea am fost asa ironica in postarea de mai sus,ca-i vad pe cate unii cum se invart singuri in cerc pana ametesc si pe urma stau si se intreaba de ce sunt ametiti???
Consider ca cei care practica asa zisa calugarie alba habar nu au ce vor in viata si nici nu cred ca stiu cam pe ce lume sunt si cam cum se mananca Painea cea adevarata pe drum corect si sanatos.
Clausemi, draga mea nu vreau sa-ti fac rau, dar inca o data spun ( am mai scrs si la alte sectiuni,) calugaria este o exagerare, Domnul nostru Iisus Hristos este bland si umilit cu inima, zice "mila voiesc, iar nu jertfa." Important este sa fim buni, asa erau si sfintii, eu cred ca calugaria este inventie pur omeneasca, rugaciunea are si ea rostul ei, nu zice Domnul: nu cine imi zice mie Doamne, Doamne, se va mantui ci cine Face Voia Tatalui Meu. Feriti-va de fanatism. Va puteti inbolnavi grav. Dumnezeu ne-a facut si din carne, Este un pacat sa te chinui. Sa va ajute Dumnezeu tuturor!
pt sa te intreb ceva?? dece spui: calugaria este o exagerare??
:thumbsup: eu din cate stiu calugaria este o apropiere de Dumnezeu...ea se face cu ajutorul renuntarii la viata LUMEASCA si dedicarea acesteia Lui Dumnezeu... sa nu mai spi niciodata ca, calugaria este o exagerare... ai fost vreodata in vreo manastire?? ai stat vreodata acolo cateva zile?? daca nu, TE ROG eu tare mult sa te duci si vom vorbi mai multe ulterior..
Reply With Quote