Subiect: Calugaria alba
View Single Post
  #27  
Vechi 16.04.2007, 19:49:59
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Stii cum e cu perioada "de adaptare" in lume pentru viata de manastire? Il intrebi pe unul: ce faci omule, parca ziceai ca te-ai lasat de fumat!? Pai m-am lasat, acum mai fumez doar din cand in cand.
Casatoria de proba ... bucuria dracilor, adica hai sa te probez femeie si pe fata si pe dos, vreo luna doua, pana imi dau seama daca imi place de tine! Pai cand ai luat-o ce era? Pereche de ciorapi?
Adica se ia unul cu altul dupa ambalaj si se desfac impreuna tot asa ceva vreme pana se termina ciocolata. Si apoi? Incepem alta proba ... ufff grea sarcina asta sa ne gasim jumatatea! Serios Dumnezeu oare ce-a gandit cand ne-a amestecat asa? Tot probe si iar probe, ala e baiat bun dar n-are stare, ala are stare dar e urat, cu celalalt as ramane dar e cam prost si rade lumea de mine. Ala e prea bisericos, ala e prea golan si nu am incredere. Cum sa mai iei barbat?

Casatoria de proba vadeste nesimtirea si egoismul din sufletul celor ce o sustin. Cand nu ai nimic de oferit, mentii o relatie de convenienta, fara obligatii morale, gata oricand sa iti iei calabalacul si s-o intinzi.

Vorba cantecului: "esti frumoasa dar esti proasta".
Reply With Quote