View Single Post
  #41  
Vechi 02.05.2012, 11:29:20
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
dar ce parere aveti de Finlanda, stat in are religia musulmana s-ar putea ca in viitor sa fie dominanta?
Ce parere pot sa am? Nu pot blama pakistanezii, somalezii sau irakienii pentru ca, impinsi de nevoi, aleg in numar mare sa emigreze in Finlanda, in speranta unui trai mai bun, o viata noua, asa cum nu-i pot condamna nici pe romanii care aleg sa emigreze. Finlanda e una din tarile europene cu un nivel de trai foarte ridicat. Indiferent ca sunt majoritari sau minoritari, musulmanii au aceeasi datorie ca si ceilalti, de a contribui la mersul bun al societatii, integrandu-se. Intr-o tara unde lucrurile „se misca” bine, chiar foarte bine, nu vad de ce s-ar schimba ceva sau de ce ar dori cineva sa schimbe ceva, doar pentru ca cultul religios majoritar devine altul. Daca oamenii nu se integreaza, pot aparea probleme. Noi vorbim acum doar ipotetic, doar in Finlanda imigrantii (rezidentii) sunt sub 2% din populatie, iar finlandezi musulmani nu prea cred ca sunt, n-am auzit, ei au o traditie luterana.

Potrivit sondajului, comandat de publicația Helsingin Sanomat, dintre toate minoritățile, finlandezii au cele mai multe resentimente față de rromi, somalezi și musulmani, relatează Mediafax. Astfel, 37 % dintre finlandezi au o părere negativă în legătură cu rromii. Această atitudine poate fi explicată parțial prin faptul că rromii din Finlanda sunt asimilați cu cerșetorii rromi veniți din România, afirmă Magdalena Jaakkola de la Universitatea din Helsinki. Finlandezii au fost întrebați în legătură cu atitudinea pe care o au față de 17 naționalități sau minorități. Dintre acestea, 13 au primit păreri pozitive din partea majorității populației. 35% dintre finlandezi cred că islamul este o amenințare pentru valorile occidentale și pentru democrație.
sursa:http://www.rtv.net/rasismul-asupra-t...anda_3393.html

Nu stiu ce fac unii somalezi si alti emigranti proveniti din tari musulmane, insa daca au un comportament asemanator rromilor de le noi plecati peste hotare, se poate intelege resentimentul finlandezilor.

Last edited by ioanna; 02.05.2012 at 12:20:59.
Reply With Quote