View Single Post
  #122  
Vechi 03.02.2013, 23:38:45
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Ideea ca viata pe pamant este doar o forma de perfectionare a spiritului pentru a obtine in final viata vesnica este foarte raspandita in randul spiritistilor care cred in reincarnare.

Pentru ortodocsi, care nu cred in reincarnare, mie mi se pare cel putin absurd ca in numai 100 de ani sa ajungi sa te perfectionezi intr-atat incat sa fi eligibil de viata vesnica.

Nu cred ca un om poate in 80-100 de ani sa lepede toate patimile sufletului, astfel incat sa poata parcurge toate treptele scarii asa cum sunt ele descrise in Scara lui Ioan Scararul.

Practic 99,9999 la suta din locuitorii Pamantului sunt condamnati la iad, nici multi dintre cei mai buni crestini nu se pot califica in finale, intr-o viata de 80 de ani.
Haideti sa o luam invers. Oamenii nu se pot "perfectiona" pentru a fi "eligibili" pentru viata vesnica intr-o suta de ani, da?
Atunci unde sunt cei care in cicluri repetade de vieti ajung sa se perfectioneze pentru ca eu tot pe cei 99.99999% in vad?
E simplu, nu toti se vor mantui. Dar nu e "vina" lui Dumnezeu ca majoritatea zdrobitoare nu se va mantui. Si nici nu spune invatatura crestina ca se vor mantui cei care se vor lepada de toate patimile sufletului. Si Sfintii au avut caderi. Si daca ar mai fi trait ar mai fi cazut. Dar asta este viata. Perfectiunea este a lui Dumnezeu. Si tot a lui este a da mantuirea. Noi doar trebuie sa ne straduim sa mergem in directia Lui, de restul se ocupa El.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote