View Single Post
  #149  
Vechi 15.11.2013, 14:29:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
De anul viitor, elevii din clasele I și a II-a vor învăța să scrie, să citească, să calculeze, dar și despre natură și religie din manuale digitale. Mai marii de la Educație speră să le capteze astfel atenția copiilor, însă învățătorii nu știu cum vor face față predării online.

[...]

„Au ales exact materiile obligatorii care au și manuale. Singurul manual cu adevărat nou este cel pentru cursul de Limbă modernă, care până anul acesta a fost opțional, restul au fost probabil revizuite din punctul de vedere al conținutului. Cât despre digitalizarea manualelor, cred că așa vom putea să renunțăm în sfârșit la auxiliare. Elevii vor fi entuziasmați, vor vizualiza mai bine lecția și vor lucra mai rapid, dar li se va reduce aptitudinea de a scrie de mână. Nu știu însă câte cadre didactice se vor descurca, având în vedere că în acest moment sunt învățătoare de peste 50 de ani care nu știu să folosească un calculator“, a explicat învățătoarea Corina Bâlbâie din Capitală.

Complet aici:

http://adevarul.ro/news/eveniment/an...6cd/index.html

Ma scuzati, dar eu asta nu inteleg. Ma depaseste. Nici in vest nu exista asa ceva. Aici nu exista asa ceva!!! Si nici n-am auzit sa se planuiasca.
Nelamuriri:

1. Vor trebui sa doteze toate clasele din toate scolile cu calculatoare/tablete si programele aferente. De unde bani?
2. Ce fac acasa copiii care nu au bani de tablete, PC-uri etc., cei care sunt multi in familie (le-ar trebui tableta/PC-ul si copilul)? Vor scoate copiii de la scoala, daca tot vorbiti de abandonul scolar. Multi n-au bani de carti si au de tableta/PC? Si ce fac la tara unde n-au nici curent?
3. Aceste aparate sunt nocive pentru copii. Mai ales ochii. Parca era vorba sa nu lasa, copiii la PC mai mult de 1 ora pe zi, sau ceva de genul.
Si acum vor sta toata ziua?
4. Da, va fi o problema cu scrisul de mana. N-or sa-l mai invete.
5. Sunt copii si nu stiu cum vor pastra aparatura si cat de repede se va defecta/sparge.
6. Ce de joaca va fi in timpul orelor! Ce va fi pe bietii profesori!


In alta ordine de idei:
De ce sa nu poata merge un copil cu nota 7 la mate, la mate-info? Asta este o idee gresita.
Notele nu spun valoare copilului din pacate.
Singura modalitate valabila de selectie ramane examenul de admitere.
Sunt scoli unde capata 10 pe linie, dar fara probleme, cu profesori blanzi si scoli foarte bune unde
profesori exigenti dau note mici. In acest ultim caz un 7 la mate poate fi echivalentul lui 10 de la alta scoala.
Important este sa tii materia si mai ales so intelegi (nu pe de rost).

Da, ai dreptate la capitolul incurajarii talentelor.Din pacate insa este cam adevarat si in acest secol 21 ca sunt profesii/meserii cu care mori de foame: artisti, profesori, scriitori etc. Nu stiu de ce este asa.
De ce un sportiv castiga atat de mult si un profesor sau un artist nimic?

La ce te referi cand spui "sistem", daca pe profesori nu-i incluzi? Doar la modul de conceptie/organizare?

Eu stiu ca mai exista licee vocationale (mate-info, stiintele naturii, filologie, de arta, sportive etc.). Sau nu?
Problema este cum sa fie selectati copiii si la ce varsta?
La unii copii se vad talentele de la varste fragede, la altii mai tarziu, altii isi mai schimba dorintele.

Stiu ca exista in alte tari sistemul ca unii copii sa poata sari clase. Am citit de copii carela varste fragede sunt deja studenti la facultate. Eu am aici unele dubii.
Stiu ca trebuie sprijiniti si ca se pot plictisi la clasa, dar ce facem totusi cu copilaria lor?
Cu socialul lor? Pai ei nici nu mai au colegi, ii schimba mereu, nu mai vad viata.
Adica incerc si eu sa inteleg: termina la 12-14 ani facultatea si pe urma ce fac? Lucreaza?

Nu stiu, astea nu sunt lucruri normale si multi au si probleme de sanatate din cauza asta. Este o uzura prematura a organismului.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 15.11.2013 at 14:50:10.
Reply With Quote