View Single Post
  #159  
Vechi 17.11.2013, 02:19:42
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul

Nu spun ca este normal ca un parinte sa hotarasca facultatea pe care sa o urmeze copilul, poate cel mult sa il sfatuiasca, sa ii prezinte punctul lui de vedere. Parintele este nevoit sa aleaga pentru copil pana cand acesta este capabil sa faca acest lucru si singur si aici depinde de la caz la caz. Cand am intrat la liceu parintii mei m-au sfatuit sa optez pentru un profil uman, dar eu am vrut sa urmez unul real si nu s-au bagat mai mult. Cu timpul le-am dat dreptate si am vazut ca era mai bine sa ii ascult.
Depinde de parinti. De exemplu, copilul este foarte talentat la pian sau la pictura/sculptura, dar parintii nu il incurajeaza, nu il dau la scoala si liceul de arte ptr. ca pentru ei arta nu este o cariera/meserie onorabila. Aici mi se pare gresit. Parintii isi cunosc copii cel mai bine (acum, daca stau doar 7 min pe zi cu ei, nu prea ii mai cunosc) si ar trebui sa ii ajute sa isi slefuiasca talentele. Sau mai sunt parinti care traiesc prin copii lor. Daca mama vroia sa se faca balerina, dar nu a avut sansa, o impinge pe fata sa faca balet, desi fetitei ii place matematica.
Reply With Quote