View Single Post
  #4  
Vechi 13.06.2010, 07:49:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Pai ar trebui sa mancam natural,natural si iarasi ...natural!
In primul rand cred ca ar trebui sa fim abonati la piata saptamanal si sa papam cat mai multe fructe,legume,branzeturi aduse de tarani si nu cele din supermarketuri.
Deasemenea,sa nu ne lipseasca pe zi un pumnisor,nu mai mult de seminte,nuci,alune.
De baut apa,minim 2-3 litri pe zi si sucuri naturale care sunt excelente prin sursa de vitamine pe care o contin.
Ar trebui sa calcam cat mai des in magazinele de produse naturiste,unde putem gasi tot felul de produse folositoare,printre care si ulei de gatit (de exemplu eu folosesc ulei de struguri pentru prajit si cel de masline pentru salate).
De evitat sucurile care se gasesc in comert,produse gen fast food,tocaturi,mezeluri,prajeli,produse care contin tot felul de coloranti si E-uri (din pacate nu vom mai gasi aproape nici unul fara astfel de otravuri,asa ca ar fi bine sa ne invatam sa citim pe etichete ce contin mai exact).
Folositi untul romanesc si nu cel strain pentru ca,daca nu stiati,romanii fac unul din unturile cele mai pure si e si accesibil ca pret.De margarina nu mai vorbesc...fugiti de ea ca Aghiutza de tamaie!
In privinta carnii nu stiu ce sa va spun pentru ca eu am renuntat la ea de ceva ani si imi e foarte bine asa(ciupercutzele pentru mine sunt grozave atunci cand simt nevoia de ceva mai satios),dar,pentru cei care mananca,cred ca totusi pestele slab e cel mai indicat si sanatos.
Zaharul,iarasi ar fi de preferat sa fie inlocuit cu mierea.
Nu mai vorbesc de renuntat la tigari,alcool si cafea.Cu exceptia ca un paharel de vin natural sau tarie mai merge la ceva timp,cu masura,evident! :)
Cu painea iarasi e complicat in ziua de astazi pentru ca si in ea baga conservanti.Mie personal imi place cea de secara cu seminte.
Cam asta...daca imi mai aduc aminte cate ceva,voi completa! :)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote