View Single Post
  #103  
Vechi 11.11.2011, 23:36:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O, Iisuse, Tu, singurul Prieten al singurătății mele,ai milă totdeauna de dragostea mea, căci totdeauna este slabă...
Când este fericită, se pierde cu totul în bucuria ei și uită că mai este încă pe pământ.

Atunci își descoperă tot lăuntrul și își dăruiește tot avutul cel mai de preț, nemaiținând seama că ar putea fi privită cu dispreț, ca o ușuratică.
Sau bănuită de risipă, ca o nebună.
Când este mâhnită, iarăși se pierde cu totul în durerea și în lacrimile ei, uitând de orice trecut și de orice viitor fericit.
Când îi vine un oaspete nou, se pierde cu totul în încrederea ei, uitând de toți cei dinainte care au venit numai s-o jefuiască.
Atunci își întinde masa cea mai largă, cu dărnicia cea mai largă și așază în fața oricui tot ce are mai bun în cămările sale.
Ca oaspetele să plece cât mai sătul și cât mai mulțumit.
Nici mai gândindu-se că au fost atâția dintre aceștia care i-au batjocorit dărnicia, numind-o nesocotință.
Când face cuiva o făgăduință, se pierde cu totul în grija de a și-o împlini mai devreme și mai mult chiar decât ar trebui.
Fără să se mai gândească la niciuna din ostenenile ori pagubele care o costă aceasta.
Când nu i se răspunde, se pierde cu totul în a-și găsi numai ei vreo vină pentru tăcerea nedreaptă.
Iar dacă nu își află vina căutată – și-o inventează, numai spre a nu-și opri niciodată, asupra nimănui, vreo bănuială că a înșelat-o.
Când trebuie să se întoarcă singură de acolo de unde se așteaptă să plece însoțită, sau când trebuie să culeagă un spin în loc de o floare și o rană în loc de mângâiere, sau când trebuie să își aducă înapoi darul neprimit – în loc să aducă o îmbrățișare plină de recunoștință, sau când trebuie să însoțească un sicriu în loc de un steag și să plângă pe o piatră în loc de un umăr, sau când trebuie să strângă o bănuială, în loc de o încredințare și o teamă în loc de o siguranță, sau când trebuie să plece însetată chiar de lângă izvorul până la care a răzbătut cu nespuse primejdii și osteneli, ai milă atunci totdeauna, Preaiubitul meu, de inima mea slabă!
Înnoiește-mi de fiecare dată încrederea în iubirea Ta!Și în însușirea tuturor semenilor mei de a putea iubi cu adevărat.
Fă ca dragostea celor puțini, care îmi sunt alături, să-mi fie de un preț mai mare decât toată ura celor mulți, care îmi sunt împotrivă.
Fă ca prețuirea celor cinstiți să-mi fie mai însemnată decât disprețul tuturor celorlalți.
Fă ca amintirea tuturor bucuriilor pe care le-am avut să-mi fie mai mare decât oricare durere și dezamăgire pentru cele pierdute.
Fă ca dulceața dragostei adevărate să-mi fie mai netrecătoare decât amărăciunea celor ce m-au înșelat, și clipele strălucite, petrecute pe munte cu Tine, să-mi fie o răsplătire nespus mai grea decât toți anii îndelungați târâți în întuneric printre monștri.
Că prin toate acestea, Tu iubirii mele saui-ai luat ceva, numai ca să o faci mai frumoasă.
AMIN!


Traian Dorz
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote