View Single Post
  #539  
Vechi 13.01.2013, 22:54:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
In primul eu nu cred in niciuna din teorii, deci mi-ar schimba gandurile cu un model unficat al creationismului.
Nu prea poti crede in evolutionismul ateu, ci in cel teist, despre el discutam. Eu nu inteleg exact, doar daca spui ca nu stii spre care teorie sa inclini, pentur ca doar acestea doua sunt. Creationismul biblic e ceva, iar creationismul stiintific e ceva diferit, dar bazat tot pe primul. Eu (si altii) sunt digur ca e adevarat creationismul biblic pentru ca sunt sigur ca Facerea i-a fost revelata lui Moise de Dumnezeu. Interpretarea cealalta, a evolutionismului teist venit din vest, spune ca acolo e o culegere din folclorul iudaic sau ca in Facerea scrie altceva decat scrie acolo.
Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
p.s.: La faza cu neanthertalienii ati avut ambii dreptate. Dumneavoastra, ca ati zis ca sunt un subgrup bine definit genetic de oameni(bine ca nu ati prostia ca sunt oameni cu rahitism, de am auzit-o la unii creationisti), iar domnul Ciprian ca o asemenea populatie nu ar putea sa apara intr-un numar asa scurt de generatii.
Colegul nostru banat, dpmdv a argumentat mai bine.
Se dovedeste ca e cum spuneam, probabil nu ai citit toata discutia, incepand cu ultimele 11 pagini. De aceea afirmai ca am discutat doar despre fosile. Pentru ca la inceput am copiat si eu partea cu neanderthalieni care sunt oameni cu o carenta de vitamina C, din acea carte de acum 25 de ani. Si link-ul dat de tine reperezinta pozitii vechi din creationism, la fel si cartea citata de mine la inceput, dar eu am completat si cu ce s-a descoperit in ultimul timp. La noi sunt mai mult aceste materiale vechi traduse, de aceea iti displac. Tu spui ca e corect argumentul ca nu putea sa apara intr-un numar scurt de generatii (desi nu stiu cand Ciprian a spus asta), nu stiu exact la ce te referi. O rasa noua de caini poate apare in cativa ani, nu e nevoie de milioane de ani. Nu stim cand a aparut rasa neagra sau galbena, nu exista un timp limita de aparitie. Bastinasii australieni au forma craniului asemanatoare cu speciile invocate de evolutionisti. Am analizat la inceput si alte cateva fosile considerate intermediare, dar care s-au dovedit eronate.
Dovezile evolutioniste se bazeaza pe fosile intermediare, mutatii, recapitularea filogenetica a lui Haeckel, organe vestigiale, omologie, etc. Pe toate acestea le-am analizat pana acum.
Reply With Quote