Subiect: Ecumenism?
View Single Post
  #100  
Vechi 09.05.2014, 19:47:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de calinp Vezi mesajul
intr-adevar, cred ca ai inteles perfect. si poti sa spui si mai direct: trebuie sa fii nebun. Dar Mantuitorul, cand a venit sa ne mantuiasca pe noi, cum a fost? indraznet, sau inconstient? Daca ai avea un copil care se face catolic, de pilda, sau, mai rau, adventist, cum ai face: i-ai inchide usa in nas, ca sa nu iti pierzi si tu sufletul, sau ti-ai risca sufletul tau pentru al lui, incercand sa i te faci toate? Si de cand dragostea materna e mai presus de cea crestina?
Hai ca esti simpatic. Pe de o parte apreciezi ca am inteles perfect. Pe cand sa ma bucucur de aprecieri, vii si intrebi daca Iisus a fost indraznet sau inconstient... Cine suntem noi sa-L sa-i facem fisa psihologica?

Apoi, daca as avea un copil si ar trece la catolicism, as plange si m-as ruga lui Dumnezeu sa ma ierte ca n-am stiut sa-l educ cum se cuvine. As risca orice, dar nu sufletul. Mantuirea este individuala. M-as ruga lui Dumnezeu sa-i arate Calea, Adevarul si Viata, dar n-as accepta sa imbratisez si eu o doctrina religioasa cu care nu sunt de acord de dragul copilului meu. Si, daca eu as avea o credinta adevarata, cat un graunte de mustar, pentru rugaciunile mele, Dumnezeu l-ar intoarce. Rugaciunea mamei are multa putere.
Reply With Quote